orw8420 Winston Smith , lõug vastu rinda surutud , et kaitsta end läbilõikava tuule vastu , lipsas kiiresti Võidu Maja klaasuksest sisse , aga mitte küllalt kiiresti , et takistada liivasegust tolmukeerist endaga kaasa tulemast .

orw8420 Winston hakkas trepist üles minema .

orw8420 Korter oli kaheksandal korrusel , ja Winston , kes oli kolmekümne üheksa aastane ja kel oli veenilaiendi haavand parema jala pahkluu kohal , astus aeglaselt , tõmmates minnes korduvalt hinge .

orw8420 Winston keeras nuppu ja hääl jäi veidi vaiksemaks , kuigi sõnad olid endiselt selged .

orw8420 Seda riistapuud ( mille nimi oli teleekraan ) , sai küll vaiksemaks keerata , aga võimatu oli seda täiesti välja lülitada .

orw8420 All tänaval keerutasid väikesed tuulepöörised tolmu ja paberitükke , ja kuigi päike paistis ja taevas oli eresinine , oli kõik ümberringi hall ja ilmetu , välja arvatud plakatid , mida oli kõikjale üles kleebitud .

orw8420 All kõnnitee kohal laperdas teine , nurgast rebenenud plakat hooti tuule käes , vaheldumisi varjates ja näidates ainsat sõna ingsots .

orw8420 Taamal laskus helikopter katuste vahele , jäi korraks õhku rippuma nagu porikärbes ja liugles siis kaarjalt edasi .

orw8420 Ja need pommitamisjäljed , kus õhus keerles krohvitolmu ja põdrakanep kasvas kivirusul ; ja need kohad , kus pommid olid lagedaks teinud suurema platsi ja kuhu oli kerkinud karjakaupa armetuid barakke nagu kanakuute ?

orw8420 Winston ei olnud kordagi käinud Armastusministeeriumis , isegi mitte poole kilomeetri kaugusel sellest .

orw8420 See oli koht , kuhu oli võimatu pääseda muidu kui ametiasjus , ja ka siis tuli tungida läbi traattõketest , raudustest ja peidetud kuulipildujapesadest labürindi .

orw8420 Isegi selle välimisele kaitsevööndile viivail tänavail lonkisid musta mundriga gorillanäolised valvurid , kes olid relvastatud jätkuliste nuiadega .

orw8420 Ta läks üle toa tillukesse kööki .

orw8420 Lahkudes sel kellaajal ministeeriumist , oli ta ohverdanud lõunasöögi kantiinis , ja ta teadis , et köögis ei ole midagi süüa peale mustjaspruuni leivatüki , mida tuli hoida homme hommikuks .

orw8420 Winston kallas endale sealt peaaegu teetassitäie , võttis südame rindu ja neelas selle alla nagu arstirohu .

orw8420 Ta võttis käkrunud pakist , millel oli kiri Võidu sigaretid , ühe sigareti , aga hoidis seda ettevaatamatult püstloodis , mille tõttu tubakas pudenes kõik maha .

orw8420 Ta läks tagasi elutuppa ja istus väikese laua taha , mis oli teleekraanist vasakul .

orw8420 Ja nišis istudes ning tahapoole nõjatudes jäi Winston teleekraanile kättesaamatuks , mis puutus nägemisse .

orw8420 Partei liikmed ei tohtinud tavalistes poodides käia ( vabalt turult ostmas , nagu öeldi ) , aga sellest ei peetud rangelt kinni , sest paljusid asju , nagu näiteks kingapaelu ja žiletiteri , ei olnudki muul viisil võimalik saada .

orw8420 Ta oli heitnud tänaval kiire pilgu ette ja taha , oli lipsanud poodi ja ostnud kaustiku kahe ja poole dollari eest ära .

orw8420 Ta oli selle süüdlaslikult portfellis koju toonud .

orw8420 Winston pani sule sulepea otsa ja pühkis selle õlist puhtaks .

orw8420 Värin käis läbi ta südame .

orw8420 Väikeste kohmakate tähtedega kirjutas ta : 4. aprill 1984 Ta ajas end sirgu .

orw8420 Ta mõte tiirles mõne hetke kahtlase daatumi ümber päevikus ja põrkas siis mütsatades vastu uuskeele sõna kaksisoism .

orw8420 Tal tarvitseb vaid paberile kanda see ilmlõpmatu ärev monoloog , mis oli jooksnud ta peas aastate kaupa .

orw8420 Aga ta ei julgenud seda kratsida , sest kui ta seda tegi , lõi sinna alati põletik sisse .

orw8420 Tema väike , kuid lapselik käekiri hüples lehel üles-alla , kaotades algul ära suured tähed ja lõpuks punktid : 4. aprill 1984 .

orw8420 Publikule tegid suurt lõbu kaadrid tohutu paksust tünnakast mehest , kes püüdis helikopteri eest ära ujuda , algul näidati , kuidas ta püherdab vees nagu pringel , siis näidati teda läbi helikopteri kuulipildujasihiku , siis oli ta auke täis ja meri tema ümber roosa ja ta vajus nii äkki põhja , nagu oleks tal aukudest vesi sisse läinud .

orw8420 siis viskas helikopter sinna 20-kilose pommi kohutav plahvatus ja paat lendas pilbasteks .

orw8420 ja siis oli seal haruldane kaader lapse käest mis lendas üles üles otse üles vastu taevast kaamera helikopteri ninas oli seda nähtavasti jälginud ja seda saatis võimas aplaus parteilaste istekohtadelt aga üks naine all prolede saaliosas pistis äkki lõugama ja karjus et seda ei tohiks lastele näidata seda ei tohiks neil pole õigust lastele neil pole õigust kuni politsei viis ta viis ta minema ma ei usu et temaga midagi tehakse keegi ei hooli sellest mida proled ütlevad tüüpiline prolede reaktsioon nad ei Winston katkestas kirjutamise , osalt sellepärast , et ta käsi tõmbus krampi .

orw8420 Ja ta taipas nüüd , et just selle teise juhtumi pärast ta oli järsku otsustanud koju tulla ja hakata täna päevikut pidama .

orw8420 Oli umbes üksteist ja arhiiviosakonnas , kus Winston töötas , tassiti toole boksidest välja , keset saali suure teleekraani ette , valmistudes kaheks vihkamise minutiks .

orw8420 Winston oli just ühes keskmises reas istet võtmas , kui äkki astus saali kaks inimest , keda ta nägupidi tundis , aga kellega ta polnud rääkinud .

orw8420 Ümber tema tunkede oli mitmekordselt keeratud kitsas helepunane vöö , Noorte Antiseksuaalse Liidu tunnus , küllalt tihedalt , et esile tõsta tema puusade vormikust .

orw8420 Ükskord koridoris vastu tulles oli tüdruk talle heitnud kiire kõrvalpilgu , mis oleks teda nagu läbi puurinud , nii et ta tundis hetkeks jäist hirmu .

orw8420 Tal käis peast läbi isegi kahtlus , et see tüdruk on ehk Mõttepolitsei agent .

orw8420 Ta võttis istet samas reas kus Winstongi , paari tooli kaugusel .

orw8420 See käis hammastest läbi ja ajas kuklakarvad turri .

orw8420 Nagu tavaliselt , ilmus ekraanile Emmanuel Goldsteini , rahvavaenlase nägu .

orw8420 Goldstein oli renegaat ja ususalgaja , kes kunagi ammu ( kui ammu , seda ei mäletanud täpselt enam keegi ) oli olnud üks Partei juhtivaid tegelasi , peaaegu Suure Venna endaga ühel tasemel , ja oli siis hakanud arendama kontrrevolutsioonilist tegevust , oli surma mõistetud , aga oli salapärasel kombel põgenema pääsenud ja kadunud .

orw8420 Ja et kellelegi ei jääks kahtlust , mida tegelikult see Goldsteini silmakirjalik loba varjab , marssisid tema pea taga teleekraanil lõputud Euraasia armee kolonnid : rida rea järel terveid ja tugevaid , ilmetu asiaadinäoga mehi , kes ekraani pinnale jõudes kadusid , et anda ruumi teistele , täpselt samasugustele .

orw8420 Ei möödunud ainsatki päeva , kus Mõttepolitsei poleks paljastanud spioone ja sabotööre , kes tegutsesid tema juhendusel .

orw8420 Sosistati ka kohutavast raamatust , kõigi ketserlike vaadete kogumikust , mille autor oli Goldstein ja mis liikus siin-seal salaja käest kätte .

orw8420 Inimesed kargasid kohalt püsti ja karjusid täiest kõrist , püüdes lämmatada ekraanilt tulevat hulluksajavat määgivat häält .

orw8420 Väike punasejuukseline naine õhetas näost ja maigutas suud nagu kuivalejäänud kala .

orw8420 Ta istus väga sirgelt ja ta tugev rindkere tõusis ja vajus , nagu ründaksid seda merelained .

orw8420 " , haaras äkki raske uuskeele sõnaraamatu ja viskas selle vastu ekraani .

orw8420 Kusjuures viha , mida inimesed tundsid , oli abstraktne , eesmärgita tunne , mida võis ühelt objektilt teisele suunata nagu leeklambi leeki .

orw8420 Nii ei olnud mõnel hetkel Winstoni viha suunatud üldse mitte Goldsteini vastu , vaid vastupidi , Suure Venna , Partei ja Mõttepolitsei vastu ; ja sellistel hetkedel kuulus tema süda üksildasele mõnitatud ketserile ekraanil , tõe ja terve mõistuse ainsale kaitsjale valede maailmas .

orw8420 Aga aeg-ajalt oli võimalik oma viha ka meelevaldselt sinna või tänna suunata .

orw8420 Äkki , nagu meeletu pingutusega , millega luupainaja käes vaevleja tõstab oma pea padjalt , õnnestus Winstonil oma viha ekraanil olevalt näolt üle kanda tumedajuukselisele tüdrukule enda taga .

orw8420 Ta vihkas teda sellepärast , et tüdruk oli noor ja ilus ja sootu , et ta tahtis temaga voodisse minna , mis oli aga võimatu , sest tüdruku hurmavalt nõtke piha ümber , mis näis lausa igatsevat embusi , oli see vastik helepunane vöö , pealetükkiv kasinuse sümbol .

orw8420 Siis sulas see nägu Euraasia sõduri kujuks , mis lähenes , tohutu ja hirmuäratav , automaadi tärisedes , ja näis iga hetk ekraanilt maha astuvat , nii et mõned esimeses reas istujad surusid end hirmuga vastu seljatuge .

post Mõnda aega tagaplaanil olnud õigeusu kiriku probleemid jõudsid taas ajalehtede veergudele eelmisel nädalal , kui Eestit külastas OSCE vähemusrahvuste ülemkomissar Max van der Stoel .

post Nii nagu eestlane ei taha oma kodust lahkuda , on seda raske teha ka muulasel .

post 93,9 94,8 Mul on siin korter ( suvila ) , olen siin oma elu sisse seadnud .

post Seejärel hakkasid Lepikson ja Öövel kindralleitnanti kritiseerima , vihjates , et tollel oleks aeg lahkuda .

tkt0001 Ema käes kolksus pang ; läksime pihlakamarju korjama .

tkt0001 Ühtepuhku tuli okastraadi alt läbi ronida .

tkt0001 Teised aga lasid võsas sörki , sabad jalgade vahel , ja kõõritasid meid valgete silmadega .

tkt0001 Vihm kahises lepalehtedes , pori imes valguse ära , maas ei olnud mitte rohi , vaid muld , pori ja lehmapask .

tkt0001 Madalad pilved sõitsid lepaladvus , vihm ei olnud külm , aga hall , peenike ja tihe .

tkt0001 Mets mustendab ja kohiseb , üle selja jookseb judin , lähen ära ja ei vaata tagasi , meeles Johannes R. Becher : " Tume ingel minu samme juhib , võimas vari neetud sajandil ... "

tkt0001 Haohunniku juures noorte kuuskede all kasvas ilusaid seeni , ma hõiskasin : " Ema , tule siia ! " ja kükitasin maha .

tkt0001 Kui ema lähemale tuli , ütlesin tasakesi : " Ema , ma leidsin ühe asja ! "

tkt0001 Ema kükitas minu kõrvale maha ja püüdis ka kuuse alla vaadata .

tkt0001 Ta oli taludes karjas käinud ja orgi varbavahele astunud , ta ei olnud tohtinud oma kringlit korraga ära süüa ja rukkis oli ta salaja kõik tagavaraks pandud " Kawe " šokolaadi ära söönud ja pärast naha peale saanud .

tkt0001 Ema ei teadnud seda ka , pistis kõva häälega röökima ja läks röökides koju .

tkt0001 Nüüd oleks see talle aga väike olnud , ta oleks pidanud selle mulle andma .

tkt0001 Mul oli emaileeritud potist kahju , vihastasin ema peale , pildusin jalgu kõrgele ja röökisin : " Nunnad ja mungad , vaarao !

tkt0001 Mina olin talle sülle langenud nagu õnn , ainult minu käest võis ta kuulda : " Vadistades ka teekann jookseb kohvikannu man . "

tkt0001 Nutsin , kui ta kodust ära läks , ja lärmasin ja tembutasin , kui ta tagasi tuli .

tkt0001 Keegi ei teadnud mind takistada maikuus lillepeenra juurde minemast , käärid põlle all .

tkt0001 Jõudsime välja äärde .

tkt0001 Neid nähes tuli kohe meelde vanaaegne jutt suurtest puudest , kes ise ilmas ringi liiguvad ja omale elukohta otsivad .

tkt0001 Nad käivad jalgsi ja ajavad omavahel juttu .

tkt0001 Arvasin varemgi ühe ja teise meiekandi puu kohta , et ta on ise siia saabunud , aga nendes pihlakates olin kindel , et Tuhka-Jaagup neid nüüd küll ei istutanud .

tkt0001 Vaatasin , kui ettevaatlikult ema okste küljest kobaraid murdis ja pange viskas .

tkt0001 Seisin paha aimamata , kõht punnis ja punased marjad peos , kui õhk hakkas põruma ja hulguma , murdus klirinal katki ning üle pihlakate kihutasid reaktiivlennukid .

tkt0001 Nad lendasid parves , neil olid kõverad tiivad , nad sööstsid nii ruttu üle , et silme ees välgatas .

tkt0001 Kohe tulid uued , samasugused , kõverate tiibadega .

tkt0001 Möirgasin : " Lähme ära !

tkt0001 Lähme ära !

tkt0001 Lähme ära !

tkt0001 Lähme ära ! "

tkt0001 Ümberringi laius märg sõjajärgne Eestimaa , maa , vili ja puud , rukkiväli lagendikul hõljus , kõrge kuusik kohas mäerinnakul .

tkt0001 Ema kõneles minuga , ajasin teda ära , aga ta ei läinud , vaid rääkis ikka lennukitest ja seletas , et nad ei tee meile midagi , riik ei luba neil meile midagi teha .

tkt0001 Lendab , aga pole lind .

tkt0001 Põriseb ja kannab sind .

tkt0001 See oli tuttav lahke olevus , ta oli meie toa tagant siia tulnud , et ma temast tuge saaksin .

tkt0001 Läksin ema juurde ja nägin , et pang on marju peaaegu täis .

tkt0001 Taevas oli täiesti sinine , hallid madalad pilved olid muutunud valgete äärtega rünkadeks ja need rändasid kõik ühes suunas kauge metsa poole .

tkt0001 " Jooseme kah ! " ütles ema , võttis maast pange ja me sörkisime mööda teerada läbi märja rukki , et veri käima hakkaks .

tkt0001 Kui veri juba käib , siis on kõik korras .

tkt0001 Tagasi läksime teist teed , mööda välja ja üle luha .

tkt0001 Tahenenud riided said uuesti märjaks , rukkist tilkus vett kaela ja taevasina pani lõdisema .

tkt0001 Kui metsa vari ära lõppes , hakkas päike soojendama ja soojendas nii mõnusalt ning pealetükkivalt , et ma pidin ütlema : " Ema , istume natuke ! "

tkt0001 Ema võttis kuue seljast ära ja laotas laia lameda kivi peale .

tkt0001 Ma hiilisin ema selja taha ja langesin talle siis ootamatult kaela nagu murdja loom , hunt või ilves .

tkt0001 Ema kiljus , mina tegin : " Õrr-õrr-õrr ! " ja roomasin käpuli tema ümber .

tkt0001 Raputasin paakspuupõõsast , nii et musti ja pruune marju emale pähe sadas .

tkt0001 Ema ootas kannatlikult , lõpuks ta lausus : " No akkame aga jälle minema , " pani kuue selga ning võttis pange kätte .

tkt0001 Mädanenud heinakaared ujusid vee peal , sinnapaika jäetud saadude ümbrus lainetas .

tkt0001 Kõhe oli minna mööda neid natuke nagu rasvaseid palke .

tkt0001 Ema viis marjapange üle ja tuli siis tagasi mind viima .

tkt0001 Olin uurinud niisugust pilti , ainult et üle jõe ei läinud seal mitte ema lapsega , vaid tugevate lõuapäradega poiss , suur seljakott seljas .

tkt0001 Mitte mingisuguseid valgeid käsi ei sirutatud veest välja , saime ilusasti jõest üle ja natukese aja pärast hakkasin ma juba kohti ära tundma .

tkt0001 Ta tõstis oma punaste põskedega näo üles ja küsis käreda häälega : " No kus teie siss käisite kah , kas vaalaskalu püüdmas va' + va'+0 //_T_ // ? " jättis töö pooleli ja ronis libedaid kive mööda kaldale , tegi tasase hääle ning päris ema käest : " Ega Vahesalu naist ei juhtund nägema ? "

tkt0001 Ema ütles , et ei näinud , me ei tulnud haua juurest läbi .

tkt0001 Leida seletust mööda oli Vahesalu naine jälle läinud haua peale lilli viima , olid olnud hirmus ilusad valged lilled , gladioolus pidi nende nimi olema .

tkt0001 Nad jäid vait , vaatasid mind veidrate pilkudega ja Leida käskis : " Akka sa , laps , kodu poole minema , küll ema tuleb järgi . "

tkt0001 Sellesama metsa teisest servast olime lõuna ajal emaga läbi läinud .

tkt0001 See oli nii ammu , ma ei uskunud , et me veel kunagi koju jõuame , võib-olla see ei olnudki üks päev , vaid seitse aastat , mis me ära olime .

tkt0002 Kõigel oli oma aeg ja koht ning üksnes mängumehed teadsid eksimatult , millal võib vormi kahjustamata minna hüppesse nägusid tegema ning millal tuleb hakata sagedamini kaalu peal käima .

tkt0002 Ebaõnnestunud naljast välja tegemata tõstis Relli nimetissõrme minu nina alla ja sõnas väärikalt : " Igaühele tema töö järgi . "

tkt0002 " Kuidas sind üldse välismaale lastakse ? " läks Relli pead vangutades oma teed .

tkt0002 Pidid oma koolipõlve ülbuse eest kallilt maksma , tõdesin nüüd kibeda irooniaga , - said ise näha , mis tähendab , kui tallatakse teiste tunnetel .

tkt0002 Kord pidin laagri ajal treeningult puuduma : emale oli toodud briketti ja see tuli ära laduda .

tkt0002 " Ma saan kõigest aru , " ütles ta pika vaikimise järel , " aga kas sa puhkepäeval ei või minna ? "

tkt0002 Seletasin , et brikett tuli täna ja vihma võib sadama hakata .

tkt0002 Kahetsesin juba oma sammu , kui Kraaving köhatas , kirtsutas nina ja pressis läbi hammaste : " No eks sa mine siis .

tkt0002 Aga ära enam sellise jutuga minu juurde tule . "

tkt0002 +0 //_X_ // MORFCORPUS_BUG Ei tule , " tõotasin valutava südamega .

tkt0002 Siis pööras pilgu ära , nühkis sametlapikesega prilliklaase ja ütles peaaegu sosinal : " Sa tead ju , kui rasked mehed nad on . "

tkt0002 Jah , lapsepõlvelemmikud olid rasked mehed , tõmbasin mõttekäigu alguse ja otsa kokku .

tkt0002 Duubli liider pääses meeskonda .

tkt0002 Olin end peale hääletanud ja aitas .

tkt0002 Pöidlaküüdiga olen ma tahtnud elust läbi sõita .

tkt0002 Üldse oli elu liikunud tuimuse ja rutiini suunas .

tkt0002 Dekaan oli Helenale öelnud , et mind viiakse tagasi kolmandale kursusele .

tkt0002 Loomulikult kolis ka Helena inkognito minu juurde .

tkt0002 Samas kostis pulmamarss ning me sammusime instruktsioonile vastavalt mööda vaibajooni laua ette .

tkt0002 Kui äkki prantsatan põrandale ? !

tkt0002 Helena kolis Vanasse Tiiki tagasi .

tkt0002 Raekoja platsil andsime õhtuti tseremoniaalselt suud ja kõmpisime kumbki oma ühika poole .

tkt0002 Üksteise abikaasasid nimetati prouadeks , neid paigutati spordihallis esimesse ritta istuma ning nähti vaeva nende riietamisega silmatorkavatesse ja hinnalistesse rõivastesse .

tkt0002 Kuid minu hämmastuseks liikus mängumeeste ümber naisi , kes lasksid end ilmselt meeleldi kohelda puhtakujuliste seksolenditena .

tkt0002 Ja ma küsisin Helenalt : kuidas su päev läks ? kuidas sul läheb ?

tkt0002 Aga kui koju jõudsin , võõrastas .

tkt0002 Ja kuni ära harjus ja omaks võttis , sai minu aeg otsa ning tuli jälle minna .

tkt0002 Kui ühel puhkepäeval taas läksin jutuga , et tahan koju sõita , luges ta mulle sõnad peale .

tkt0002 Ning pöördudes treener Valge poole , küsis kavalalt muiates : " Kas sina , Aksel , käisid kogu aeg kodus , kui sa noor olid ? "

tkt0002 Ei , Aksel ei olnud kogu aeg kodus käinud .

tkt0002 Ning siis arendasid mõlemad innustunult teemat " Spordimehe sugulised vajadused ning nende rahuldamise võimalused vanasti ja tänapäeval " , kuni Kraavingu vannivesi üle lävepaku tuppa voolama hakkas .

tkt0002 Kui sul kaob tahtmine koju minna , mõtlesin , kas siis ongi enam erilist mõtet elada ?

tkt0005 Sõprussuhted on mõnikord tormilise loomuga , poetakse või teineteisele põue ; lähivaatlus võib ilmsiks tuua ehmatavaid üksikasju , pole võimatu eemalepõrkumine , koguni vaen .

tkt0005 Mees hakkas järjest harvemini koju ilmuma , jäi mitmeks ööks ära , kui tuli , kukkus piinama naist süüdistuste ning mõnitustega , Eha Anderkop sai teada oma tuimusest , rumalusest ja ka sellest , et pole teab mis aegadest osanud ahvatlev olla .

tkt0005 Eha Anderkop märkas Silvia ainitist pilku , kergitas luitunud kulme , sai aru , et näeb vana välja , naeratas alistunult ning ohkas .

tkt0005 Leppisin kehva elamispinnaga : katus sajab läbi , aknaraamid pehkinud , veekraan koridoris .

tkt0005 Elu on nad kõrvale heitnud .

tkt0005 Kuhu neil minna olekski ?

tkt0005 Ma ei tahtnud enam kuulda , kuidas diplomaadikohver esikupõrandale kolksatab , et järgmisel hetkel ümber kukkuda .

tkt0005 Ma ei tahtnud , et mu teadvusse jõuaks vannitoa ukse põmatus ning korduks üks ja seesama : mees kiskus koju jõudes sokid jalast , jättis need kraanikausi alla minule pesta , ta armastas käia sünteetilisel vaipkattel paljajalu , nii rahuldas ta oma tungi looduslähedase elu järele .

tkt0005 Mu soovid olid narrid ja pisikesed , aga mõtlesin pärast kurnavat kodust sõda , kus mind aina taganema sunniti , on mul õigus nendele järele anda .

tkt0005 Veider , olin peaaegu et õnnelik , kui pärast keerukaid korterivahetamise protseduure oma pööningualusesse kambrisse kolisin .

tkt0005 Häbi rääkida , aga mõnikord jäin vahtima oma kohevat vaipa ja mõtlesin võidukalt : mitte ilmaski ei kõnni sellel ükski kasimata jalgadega mees .

tkt0005 Ärge visake toru hargile , karjus ta enne , kui jõudsin suu lahti teha .

tkt0005 Aga vaat mis selgub : minu endine mees on ajurabandusega kokku kukkunud , pikka aega haiglas ravil olnud ja nüüd invaliidina koju saadetud .

tkt0005 Alati on süüdi naine , kelle juurest lahkutakse , mitte teine , kelle juurde minnakse !

tkt0005 Ma ei vaielnud kunagi vastu , kui mu mees jälle läks , et esimese naise kutsel teda abistada .

tkt0005 Mu endise mehe kolmas naine seal teises otsas hakkas hingeldama ja keel läks sõlme , nagu oleks ta mind kuulates klaasitäie viina kurku visanud .

tkt0005 Voodi nagu viskab mind välja , istun laua taha .

tkt0005 Las sipleb väheke raskustes , kulub ära , omad vitsad peksavad ; mehed on harjunud selja taha ja jalge ette vaatamata tormama oma sihtide poole , enesestmõistetav hoolimatus - vahepeatus ja hirmunud lõõtsutamine tulevad kasuks - , vastutagu oma tegude eest !

tkt0005 Pärast tormaka Pauluse äkkrünnakut , kui mamma Maiga oli abituna lohisenud jalutusrihma otsas üle kivide ja kändude , jäi kehtima ta otsus : lõpp orjatööle !

tkt0005 Ta puistas ilusaid sõnu perekonna ühtsusest , oma huvide salgamisest rasketel aegadel , tõi näiteid teiste rahvuste märksa tervemast mentaliteedist ; juudid ja kaukaaslased on terve suguvõsaga häireseisundis , ei põlga mis tahes kulutusi ja vaeva , kui keegi nende seast juhtub hätta sattuma - seevastu eestlane piidleb teist kahtlustavalt altkulmu + alt_kulmu+0 //_D_ // , mõtleb ennekõike oma huvidele ja määrab ennast isegi perekonnas üksiklaseks .

tkt0005 Ega tal kerge olnud oma kodust lahkuda .

tkt0005 Karl nõustus mamma Maigat linna transportima .

tkt0005 Mamma Maigal kogunes kolm kandekotitäit esmavajalikke esemeid , mis tulid ära vedada .

tkt0005 Silvia pani tähele , et ta pakkis kaasa oma paremad kleidid , justkui tõepoolest sõidaks kuurorti , kus õhtuti tuldi teiste hulka ülesmukituna .

tkt0005 Silvia ja mamma Maiga võtsid autos istet , aga sõit ei läinud kohe lahti .

tkt0005 Karl kadus majja , vist oli midagi maha unustanud või tuli meelde pakiline vajadus kellelegi helistada .

tkt0005 " Mul pole kunagi olnud nii kurb tunne lahkuda , " sosistas mamma Maiga , justkui räägiks salajuttu .

tkt0005 Lõpuks sõitsime kohale .

tkt0005 Kõrgel ridva otsas uhke pärg , siidilindid lehvimas .

tkt0005 Käisime ruumist ruumi , veel polnud vaheseinad püsti pandud , paljad talad ja postid , vaigupärlid peal .

tkt0005 Vaene papa keerab hauas teist külge : koerarisul on siin majas rohkem õigusi kui tema lesknaisel . "

tkt0017 Lutrin kehitas õlgu .

tkt0017 " Kui sul midagi konkreetset plaanis pole , ole nii kena ja astu õhtul minu poolt läbi , " tegi Erlend nagu muu seas ettepaneku .

tkt0017 " Ma ei ole kunagi sinu poolt läbi astunud ? "

tkt0017 Mul ei sobi kodust välja hiilida , kuigi on igav .

tkt0017 Tule ole mulle natuke seltsiks .

tkt0017 " Kas tüdrukuid ka tuleb ? " päris Lutrin .

tkt0017 Muist roogasid ja morsipang olid + ole+id //_V_ aux indic impf ps3 pl ps af // rõdule viidud , aga uks oli lahti ununenud , nii et tuul tõmbas iga nurga alt .

tkt0017 Seejärel ta hõikas Erlendit , et too tuleks ja külaliste aega veedaks , kuni ta end korda seab .

tkt0017 Ta istus sõbrannade juurde diivaninurka ja ilmutas viisakat huvi nende tervise ning elujärje vastu , tegi juttu viimastest linna peal kõneainet andnud õnnetusjuhtumitest ning pakkus suitsule tuld .

tkt0017 Tagatoas läks Reedal tubli pool tundi .

tkt0017 Nagu ikka , saabusid algul sõbrannad , küll ükshaaval , küll paarikaupa .

tkt0017 Mehed olid läinud kombekohaselt Teedu juurde soojendust tegema .

tkt0017 Toodi palju torte , lilli , veine , Dianale šokolaadi ja mänguasju .

tkt0017 Lapsed saadeti kohe teise tuppa , et nad lauda istumiseni jalust ära oleksid .

tkt0017 Lapsed läksid heameelega ja nägelesid peagi eesõiguse eest mängida Diana uute mänguasjadega .

tkt0017 Tunni jooksul olid saabunud kõik Reeda poolt kutsutud , ka pisut õhetavate nägudega mehed , sest Teedu tervis polevat kõige parem , mistõttu ta ise tulemata jäi .

tkt0017 Seekord võidi siis ühiselt lauda istuda .

tkt0017 Erlend oli toonud hommikul keldrist kaks pikendusosa , mille abil sai ümmarguse plate suuremaks teha .

tkt0017 " Jumal küll , te olete ikka paras paar , " vangutas Urve pead .

tkt0017 Ehkki toidumäed kahanesid ning naisedki agaralt pitsi tõstsid , hädaldas Reet pidevalt , et vähe süüakse , ning veel rohkem , et küllaldaselt ei jooda .

tkt0017 Ise ta ergutas proovima ühte ja teist , juhtis lauasolijate tähelepanu mõne roa iseärasustele , saatis värisevi käsi hiiglaslikke salatikausse ringi käima ning kinnitas muu hulgas mitu korda , et tema vist joob end täna täitsa täis .

tkt0017 Korraga kõlas katkendlik kellatirin ja Erlend kargas püsti .

tkt0017 Külaline astus esikust tuppa , naeratas lävel kõikidele kuidagi viltuselt ja läks esiteks viisakalt Reeda juurde , kes millegipärast ka püsti tõusis .

tkt0017 Lutrin võttis selja tagant puntra kobrulehti ja mingeid kõrsi ja ulatas need kuningliku liigutusega perenaisele .

tkt0017 Järgmisel päeval tööle minnes veendus ta oma kahtluste õigsuses : katkutud peenar mõjus nagu suu , kust on kiiruga paar hammast välja löödud . )

tkt0017 Õhtu läks omasoodu edasi .

tkt0017 Seepärast tüdines ta peagi ning tuli igavusest jälle elutuppa , et vaadata , mida suured inimesed teevad .

tkt0017 Seepärast astus ta ühe tooli juurde ja pani istujale käe vargsi põlvedele .

tkt0017 Diana tõsteti sülle , teda kallistati ja kiideti , nagu oleks ta midagi erakordselt toredat korda saatnud .

tkt0017 Sellest leidis väike tüdruk ergutust ja kui ta oli maha pandud , astus samal moel järgmise külalise juurde .

tkt0017 Laps rändas sülest sülle , teda musitati nagu euharisti .

tkt0017 " Aitab küll , mine nüüd jälle teiste laste juurde mängima , " sõnas ta .

tkt0017 Neid võetakse igale poole kaasa , mitte ei saadeta pidevalt jalust minema .

tkt0017 Diana muudkui tatsas ringi ning väljasirutatud käed ootasid teda kõikjal .

tkt0017 Kui Reedal nädalalõppudel või riigipühadel päevaseid külalisi käis ja lastel lõunaaeg kätte jõudis , polnud neil sageli erutuse tõttu isu .

tkt0017 +0 //_X_ // MORFCORPUS_BUG Tule söö tädiga paar suutäit , eks ? "

tkt0017 On inimesi , kellest kiirgab iseäralikku rahu , mis väikestesse olenditesse üle kandub ning teeb lõpu nende nutule .

tkt0017 Teised kiitlesid , et kõik koerad armastavad neid , ja lugesid oma kohuseks igale ettejuhtuvale murile võimalikult nina alla ronida ja teda kõrva tagant sügada .

tkt0017 Mõni teadis kindlalt , et sinna korterisse , kuhu tema elama asub , lutikad ei tule .

tkt0017 Ka praegu , jälgides , mismoodi täiskasvanute vahel areneb ehtne võistlus , pidi Erlend õhkama ning mõttes pead vangutama .

tkt0019 Kill ronis pikkamööda ja ettevaatlikult .

tkt0019 Pulkhaaval tõusis ta redelil ülespoole .

tkt0019 Äkki on vaja aknalt tagasi hüpata .

tkt0019 Küllalt siin redelil kõõlutud .

tkt0019 Komandandi-Ella on rääkinud , et Killi isa hiilinud omal ajal siit samuti üles-alla .

tkt0019 Ikka tulnud ta öö hakul , aga õigel ajal oleks ju uksestki sisse saanud .

tkt0019 Aken avanes kääksatades ja kukkus Killile kaela .

tkt0019 Ennast august sisse libistanud , ringutas ta kergendatult .

tkt0019 Maja kolmandal korrusel ei olnud õnneks hingelistki liikumas .

tkt0019 Tubade uksed olid lahti ja kardinad lehvisid juba akendel ees .

tkt0019 Kill kiskus samas koridoris ketsid jalast .

tkt0019 Aga ometi oli see ainus paik , kuhu tulla .

tkt0019 Võidi siingi talle kärinal säärde karata , kuid selle eest tuli end hoida .

tkt0019 Oma tuppa Kill minna ei riskinud .

tkt0019 Sealt nuusitakse välja , kui teade ta kadumisest siia on jõudnud .

tkt0019 Kas jälle läksid kaklema ?

tkt0019 Kill pööras sisse esimesse kaheinimesetuppa .

tkt0019 Kill võttis eemalt hoogu ja hüppas voodisse .

tkt0019 Vedrud kiljatasid üllatunult ja kõigutasid teda veidi aega .

tkt0019 Võtit ukse ees märganud , tõusis Kill , keeras ukse lukku ja torkas võtme taskusse .

tkt0019 Toovad Kristuselt või Ellalt varuvõtme ja on toas nagu nalja .

tkt0019 Paljal reformpõhjal oli mõnus oma keha kiigutada .

tkt0019 Kill andis puusadega hoogu ja vedrud loopisid teda lõbusalt edasi-tagasi üles-alla .

tkt0019 Sirutas päkad otsavarbade vahelt välja - ka see voodi jäi lühikeseks .

tkt0019 Igas koikus pead end kõverasse kerima .

tkt0019 Ta teadis , kui remont on lõpetatud , tuleb kõrge komisjon ühiselamut vastu võtma .

tkt0019 Kui ei tulda täna , siis homme ollakse platsis .

tkt0019 Poiss küünitas aknast välja vaatama - õues polnud kedagi .

tkt0019 Aga kuskile mujale ju minna pole .

tkt0019 Temal on kombeks lapsi oma tiiva alla korjata , tal pole oma emaarmu kuskile mujale panna .

tkt0019 Siis veel see isa viimne minemine , kui teda kahe mehe vahel viidi .

tkt0019 Kaks erevalget ümmargust auku kerkisid ja vajusid kordamööda .

tkt0019 Lastekodusse ta eile varju joosta ei saanud , seal on ta kord juba reedetud .

tkt0019 Internaatkooli juurde ammugi mitte - sealt saadeti ta kunagi Puiatusse .

tkt0019 Vihjati isegi saksa liikurile , et siis , kui päriselt tööle tuleb .

tkt0019 Terve vabariik neil kahel läbi jalutatud , majand majandi järel .

tkt0019 Ise ema , aga läheb igasse ilmakaarde tolle kretiini kannul .

tkt0019 Ei keelanud , kui too kontorisse hoiatama kebis : praktikant on huligaan !

tkt0019 Kus viskas , raisk , end äkki siruli ja hakkas appi karjuma !

tkt0019 Röökimise peale tõstis , jah , küll rusika , aga torkas taskusse tagasi .

tkt0019 Tuli ja võttis väevõimuga Killi koha kodus ära ja kipub veel nüüdki hinge kallale , tola .

tkt0019 Mis saaks , kui Kill läheks kooli ja räägiks asja ära ?

tkt0019 Kaadi , see kaalujavaimuga direktor , noomiks tasasel häälel ja suunaks andeks paluma .

tkt0019 Juba rohkem kui pool aastat pole Killi rusikas tõusnud , sest Marii ees on häbi ...

tkt0019 Marii viis nad esteetika liinis põlluvalitsuse saalis väljapandud maalinäitusele .

tkt0019 Aga asja selgitama Kill sinna ei lähe !

tkt0019 Ei teagi ju , kuhu kurss võtta .

tkt0019 Kaela sirutades nägi Kill läbi akna pikka rida inimesi ühiselamu poole tüürimas .

tkt0019 Ees sammus kooli juhtkond , kannul rodu muid tegelasi .

tkt0019 Pikemalt aru pidamata ronis Kill kappi .

tkt0019 Ta jooksis ja keeras ukse lukust lahti .

tkt0019 Teisel pool aga sikutati armutult .

tkt0019 " Aga ma ise veel hoiatasin koristajaid , et ärgu tõugaku värskelt värvitud uksi kinni , " vabandas majandusülema hääl .

tkt0019 Salakaupa teil siin ju ometi peidus pole , " lausus keegi naljatamisi ja astus uksest eemale .

tkt0019 Õhtul aga keeratakse all uksed lukku .

tkt0019 Siis hakkab ka velsker otsauksest sisse ja välja käima , oma võtmega ...

tkt0019 Pingest vabanenud veri vuhises nüüd mööda keha .

tkt0020 +0 //_X_ // MORFCORPUS_BUG oleks enamik sellest , mida päevast päeva tarvis , liikunud läbi elukaaslase kõhetu meele , läbi jagamiste ja jagelemiste , mille eest Pärtel enese arvates kogu aeg põgenenud oli , aga mitte nii varmasti , et naine teda peaaegu iga hetk tabanud poleks .

tkt0020 +0 //_X_ // MORFCORPUS_BUG õngitses klaaspurgist välja tüki soolapekki , lõikas selle kuubikuteks ja pani pannile .

tkt0020 +0 //_X_ // MORFCORPUS_BUG ta purgi sahvrisse tagasi viis , ütles talle : " Muudkui kahaned .

tkt0020 +0 //_X_ // MORFCORPUS_BUG otsuse põhjal tõmbas Pärtel sobiva vammuse selga ja läks vastu millelegi uuele , mis teda kas öiste nägemuste või aimuste näol kummitama oli hakanud .

tkt0020 +0 //_X_ // MORFCORPUS_BUG sammus väikelinna rahumeelsest äärealast , kuhu olid kerkinud paari-kolmekorruselised silikaatkivist karbid , mille kärjestikus peitus ka Pärtli pesa - seda võis vaevalt vanaaegses mõttes koduks nimetada - , keskuse poole .

tkt0020 +0 //_X_ // MORFCORPUS_BUG oli juba asunud uus põlvkond , ta armastus ei olnud enam nii eluline , et isade loodu värske oleks hoidnud .

tkt0020 +0 //_X_ // MORFCORPUS_BUG peremehed kombineerisid materjale ja veokeid , rassisid kõvasti mitte üksi päeval prusse sõrestikku upitades , vaid ka öösel töövõtteid läbi mõeldes , uute vajaduste arvestust pidades , hankeid kavandades .

tkt0020 +0 //_X_ // MORFCORPUS_BUG olid tal hästi laotud ja hästi kaetud , nendega ei juhtunud midagi hullu , ei vihm ega päike pääsenud ligi , ainult aeg oli see , mis sõi .

tkt0020 +0 //_X_ // MORFCORPUS_BUG krunti polnud mõtet loovutada , kui keegi seda otse ei nõudnud .

tkt0020 +0 //_X_ // MORFCORPUS_BUG oma krundile , ebamäärased plaanid peas , Pärtel siis sammuski , ta tahtis järele katsuda tunnet , mis öösel tema hingenurka oli asunud .

tkt0020 +0 //_X_ // MORFCORPUS_BUG ta kord oli tulnud , siis küllap sisemus kääris ja see pidi lahenema teoks .

tkt0020 +0 //_X_ // MORFCORPUS_BUG oli kõik need aastad aina tiritud hõlmast , kõigil oli majade ehitamine tähtis , nad rakendasid kogu hingejõu Pärtli veenmiseks , et nende uberikud ja lossid temalegi lähedaseks saaksid .

tkt0020 +0 //_X_ // MORFCORPUS_BUG küllap ta ära lollitati , et käis tõusvaid peremehi aitamas , üha kasvava tunnitasu eest mõistagi .

tkt0020 +0 //_X_ // MORFCORPUS_BUG ei jõudnud üks maja püsti saada , kui juba kõndis mitu nõudlejat tal järel , nad meelitasid ja pakkusid üksteist üle .

tkt0020 +0 //_X_ // MORFCORPUS_BUG ta oli siis juba ligi seitsmekümnene ja jõud polnud kaugeltki endine , valutas siit ja sealt , käidi teda ikka lunimas , kas või töö juurde nõuandjaks ja õpetajaks .

tkt0020 +0 //_X_ // MORFCORPUS_BUG see oli teada : kui lähed õpetama , paned enne ise käed külge , kui teise targaks teed .

tkt0021 Võtsin punnpehme koti põhjanurgad pihku , tõstsin käed kõrgele üle pea ja soputasin sisu põrandale .

tkt0021 Mis siis põrandale laiali pudenes ?

tkt0021 Nad tulevad minu koju käima , hetkeks olemas olema otsatu aja tagant .

tkt0021 Ja kes olemas on , ilmub kord talukambrist Tallinna , mu õhtupimedasse tuppa .

tkt0021 Tuleb sepa-Juku , ehtvägev mulgimaa mees .

tkt0021 Ta tegi sepatööd ja käis kalal ja võttis viina ja pühapäeval armastas saunapuhta ihu ja aetud habemega naabrimehe juures malet või lambapead mängimas käia .

tkt0021 Siis kui Juku kevadisel purikapüügil raudkülma vette kukkus .

tkt0021 Aga siis läks olemine veidi selgemaks , küünitas end küünarnuki najale , lõi teise käe rusikaga öökapi peale ja ütles : Kurat , ega ma ei sure .

tkt0021 Tegi sepatööd , käis kalal ja võttis viina päris vana meheni välja .

tkt0021 Aga tean , et ta tõusis hommikul vara-vara , saatis oma kuue-seitsmepealise sarvilise karja karjalapsega metsa ja siis toimetas kodus .

tkt0021 Ta oli käbe käima , käbiheina värvi - sinililla kirju sitsipluus ja kartulivartega värvitud pruun villane seelik seljas .

tkt0021 Juba eemalt märkasin mööda teed ilmatusuurt ja paksu aurupilve enda poole sõitvat .

tkt0021 Kummaline koorem liikus ikka ligemale ja ligemale .

tkt0021 Vanaema ja Mari tulid kahekesi kartulipõllult .

tkt0021 Et kodus vähem aega läheks , olid nad põllul seakartulid valmis keetnud .

tkt0021 Kartulid võtta ja puid tuua ja rehealuse väravad talveks soojemaks toppida .

tkt0021 No miks ta küll pangast võtma läks ?

tkt0021 Kui oleks tulnud , küsinud vanaema käest , et mul ei ole sugugi , no oleks saanud viis või vaata et kümme rublagi laenuks .

tkt0021 Kui ta leiva ahju pani , lükkas suure seieri ( seisri ) kaheteistkümne peale .

tkt0021 Üks hiline kalamees tuleb veel hiljaaegu merelt , koputab üksikute ja haigete akendele ja küsib : Kas sa jõuluahunaid ei taha ?

tkt0021 Paljud käivad surnuaialt läbi .

tkt0021 Õlu käib kogu aeg ringi .

tkt0021 Järgmisel hommikul hakatakse perest perre käima .

tkt0021 Sõitsime läbi saare , kuni meri jälle ette tuli .

tkt0021 Vihma sadas vastu nägu .

tkt0021 Natuke pikast sõidust hinge tagasi tõmmanud , läksin naabertallu .

tkt0021 Sest tulid sammud ja ukse tagant küsiti : On seal kedagid või on ainult tuul ?

tkt0021 Kassiema läks piima lakkuma ja sai sõidelda : kas ta siis ei tea , et neil endal lehma pole .

tkt0021 Peame raha eest kaugelt tooma .

tkt0021 Ja keegi ei juhtunud siiakanti tulema .

tkt0021 Jõudu , et kellelegi ütlema minna , polnud kuskilt võtta .

tkt0021 Ta komberdas ukseläveni ja helistas mitu korda aisakella .

tkt0021 Aga siis ilmus kui taeva kingitus naabrite kuuene poisike .

tkt0021 Tuli naabriperenaine .

tkt0021 Liisa viidi sooja tuppa põdema , lambad toideti ära .

tkt0021 Ja nii see elu käis , kuni tervis tagasi tuli .

tkt0021 Need ürgmuistsed esemed on enamalt ära peetud , koidest järatud ja ammu minema visatud .

tkt0021 Istusin ja vanamees hõikas kõva häälega toauksest sisse : Liina , kurat .

tkt0021 Varsti toodigi mulle hülgeküti kinnas , villavalge , potisinine peremärk kindapärasse põimitud .

tkt0021 Suurt lainet kartmata sõitis poiss paadiga puhkepäevaks Manijale .

tkt0021 Tuulenõelad torkisid põski , külm kargas ninna .

tkt0021 Aga põu põles ja ära käidud sai ikka .

tkt0021 Pärnu linnas ametlikult paari pandud , sõideti bussidega Pootsi ja sealt paatidega Manijale , kus peeti pulmad nooriku kodus ja lauldi kodujätu nutulaule .

tkt0021 Laudlage , laudlame , tuule sügada lambamaa .

tkt0021 Päev veereb .

tkt0021 Peab hakkama Kihnu poole tüürima .

tkt0021 Noored paarilised astusid paadist välja .

tkt0021 Pidutere öeldud , viis kaskedega ehitud veoauto pulmalised pidumajja .

tkt0021 Viimasel pulmaõhtul pajatas piimasupp , et aeg on astuma hakata .

tkt0022 Ta peksti armutult läbi , sakslased olid omavahel vaielnud , kas teda kohapeal oksa tõmmata või Kingisseppa viia .

tkt0022 Kingissepas oli talle meenunud õpetaja Juhani nõuanne ja ta ütles , et tuleb Eestist , kuhu teda oli 1939. aasta lõpul tööle saadetud .

tkt0022 Kingissepast saadeti Narva , kus paigutati laagrisse , mida kutsuti punasteks kasarmuteks , kus inimesi suri nagu kärbseid .

tkt0022 Koos kolme mehega , kellest üks oli olnud laskurroodu ülem , teine suurtükisihtur ja kolmas sapöör , otsustasid nad põgeneda , paraku suri roodukomandör , äärmiselt meelekindel leitnant Pjotr Fjodorovitš , tüüfusesse .

tkt0022 Põgeneda õnnestus tal koos ühe sapööriga kaks kuud hiljem , kui sadakond vangi ootamatult rivvi käsutati , senised riided vastikult haisvate triibuliste vangikaltsude vastu vahetama sunniti , valvurite vahel jaama viidi ja ühte kaubavagunisse kiiluti .

tkt0022 Nad hüppasid välja täiskiirusega kihutavast rongist ; sapöör , vaevalt paarikümneaastane Sergei Georgijevitš , suurte tumedate põlevate silmadega kontkõhn poisivibalik , kelle energiat nälg ega kurnavad köhahood polnud suutnud vähendada , oli avastanud korraga , et vaguni suur lükanduks andis niivõrd järele , et mees sai sellest külg ees hädavaevalt läbi pugeda .

tkt0022 Nad hüppasid kahekesi , teised kas olid ootamatult avanenud põgenemisvõimalusest hämmastunud või kartsid hüpata , rongi kiirus oli suur , ukseava kitsuke , või olid nad näljast , külmast ja läbielatud vintsutustest kaotanud teotahte ja tulevikulootuse .

tkt0022 Sergei oli hüpates reieluu murdnud ja poos end öösi kuuse külge .

tkt0022 Pärast rongist põgenemist oli ta sapööri mitu tundi talutanud , nad olid püüdnud raudteest võimalikult kaugele jõuda .

tkt0022 Valu pärast huuli puredes ja temale toetudes oli Sergei algul oma tervel jalal vapralt hüpanud , hiljem aga väsinud , ent teda tagant kihutanud , muudkui lähme ja lähme .

tkt0022 Viimaks olid nad pugenud heinakuhja , et sooja saada , ööd olid alles külmad .

tkt0022 Sergei oli kõnelnud , et ka teised hüppasid , pisut hiljem küll , ent hüppasid , ta olevat näinud , oma silmadega näinud , enne kui rong käänaku taha kadus .

tkt0022 Tema , Feodor , polnud märganud , millal Sergei ta kõrvalt ära kadus .

tkt0022 Silmuse oli Sergei keeranud oma aluspükstest ja särgist , triibulised vangiriided heitnud aga eemale .

tkt0022 Samas oli ta tundnud külmavärinaid , kuid Sergei kuube ta endale peale ei tõmmanud , õhukesed vangihilbud ei anna sooja , olgu neid kui palju tahes ülestikku .

tkt0022 Ta oli end liikuma sundinud , ta oli suundunud endiselt raudteest kaugemale , valides astumisel kohti , kust lumi oli juba ära sulanud , et ei jääks jälgi .

tkt0022 Seejuures ta imestas , et neid taga ei aeta .

tkt0022 Vangitriibulistes ei tohtinud ta ühegi inimese silma alla sattuda , ka lapse pilgu ette mitte , sest maakohas levivad jutud suust suhu kiiresti .

tkt0022 Siis oli ta metsast nähtavale ilmunud ja ettesirutatud käes kuube hoides naise poole tõtanud .

tkt0022 Ta oli kuue koormale visanud , leiva aga tugevamini pihku surunud ja tagasi metsa hakanud minema .

tkt0022 Naine oli talle järele rutanud ja jope õlgadele heitnud .

tkt0022 Ta ei olnud seisma jäänud , jopp lahtiselt õlgadel oli ta edasi sammunud .

tkt0022 Ta oli juhtunud heale inimesele , kes ilmselt oleks valmis olnud teda rohkem aitama , ent ta ei tohtinud headusele vastata halvaga , sest ta tooks naisele kaela ainult häda .

tkt0022 Nagu ta oli häda kaela toonud Anna Jegorovnale , kes oli talle öömaja andnud , kelle juurest ta leiti ja kelle tare seepärast süüdati .

tkt0022 Ta oli põgenenud headuse eest .

tkt0022 Kõige enam kahetses ta seda , et polnud naist tänanud , niisuguse inimese ette pole patt põlviligi langeda , et tänada mitte ainult sooja kuue , mitte ainult leivapala eest , vaid headuse eest , millega teda , varast , oli koheldud .

tkt0022 Hiljem oli liitunud kolme selliga , kes , nagu selgus , polnud mitte partisanid ega põrandaalused , kelleks ta neid oli pidanud , vaid lihtsalt sulid .

tkt0022 Sulid saatsid talle jälile omakaitsemehed , kes ta kinni võtsid .

tkt0022 Ta needis ennast ja oma pimedust , et oli kaabakatega kampa löönud , et oli näruseid vargapoisse ja riisujaid või koguni nuuskureid partisanideks pidanud .

tkt0022 Aga ka sellepärast , et ta asjatult päevi raiskas , liiga palju tähelepanu pööras oma heaolule , et ta tunde kaotamata rinde poole ei rühkinud .

tkt0022 Nüüd veel rohkem kui varem , kui ta oli veel lootnud , et teda siit vanglast edasi saadetakse .

tkt0022 Feodor ei keeranud oma silmi kõrvale , nende pilgud kohtusid .

tkt0022 Siis tõusis üks lamajaist , et minna paraski juurde , ja varjas oma kehaga Habemikku .

tkt0022 Kui vang , kes iga paari tunni järel paraskit kasutas - kas olid ta neerud vigaseks nuuditatud või oli ta oma põie ära külmetanud - , edasi liikus ja ta uuesti Habemikku nägi , oli see oma pilgu mujale keeranud .

tkt0022 Niipalju kui Feodori pilk hämaras valguses seletas , ei olnud Habemik teisele küljele pööranud .

tkt0022 Kas ta ei saanud või koguni ei tahtnud evakueeruda ?

tkt0022 Mispärast Habemik Eestisse jäi , mispärast ta ei lahkunud ?

tkt0022 Merd kaudu evakueerusid tuhanded eestlased .

tkt0023 Ei jäänud teist üle kui joosta ise .

tkt0023 Sest see pagana mullikas , igavene ahnepäits , ei läinud iial palja käsu või ähvarduse õhul kurja pealt ära .

tkt0023 Esimesel juhul polnud mõtet hakatagi kuhugi minema - otsemaid pandi sellele piir .

tkt0023 Teisel puhul oli aega - mõnikord päris paras jagu - enne kui tüdruk tõstis silmad sellelt valgelt , maitsetult kapsalt , millelt Tähik kord paar leheliipsu ära nälpsas ega saanud hiljem kuidagi aru , miks teda ühe maotu suutäie pärast nii vihaselt malgutati , pealegi puristas ta kõik jälle välja ...

tkt0023 Kõhutab see tüdruku kõrval või tiirutab siinsamas karja keskel , ei tasu paremat jahtida .

tkt0023 Kuni inimeselaps ise udjakaga kohale jõuab , saab mitu ja mitu magusat suutäit paika panna .

tkt0023 Lõi siis kuuehõlmad vaheliti ja jooksis korda looma .

tkt0023 Rohkem küll lööpas , sest eile astus ta järjekordselt naela otsa .

tkt0023 Ilmast ilma käis Leeve , tallad ja varbad katki , sääred marraskil , põlved kriimustatud .

tkt0023 Ja nii karjane lonkaski , vemmal püsti peos , risti üle kesapõllu .

tkt0023 Mullikas tõstis korraks oma valgetähelise pea - kas tuleb jalga lasta ?

tkt0023 Kuuehõlmad kippusid valla ja laperdasid irvakile paikadega .

tkt0023 Sellest pole midagi , et pidi käiseid jupp maad üles keerama ; muidu poleks tüdruku käed neist välja ulatunud .

tkt0023 Leeve taris narmendavad varrukasuud mitu ringi tagasi ja pusis isa otsitud jõhviniidiga kinni .

tkt0023 Lamba-sasid ei tulnud arvesse , nemad kuulusid üksiti karja juurde ega läinud omapead kuhugi .

tkt0023 Piiripeenral lillatasid kerakelluka puhmad , losutas marana sülemeid , veeresid kassitappude heledad rattad .

tkt0023 Kaks last tulid lepikurajal siiapoole .

tkt0023 Sealt said tulla ainult Kuusikmäe Ellen ja Valdo , Leeve tavalised mängukaaslased .

tkt0023 " Meile toodi uued riided ! " jooksis viieaastane Valdo vadinal õest ette , " ... eeärrüüst anti ... mul on saapad ka aga ema ei lubanud jalga panna , mis ma muidu kulutan ... "

tkt0023 Ellen ei öelnud sõnagi , astus ainult vaikselt vennale järele .

tkt0023 Aga kuidas astus !

tkt0023 Otsekui moonpunane ilmutis libises ta üle põllupeenra .

tkt0023 Kergelt ja kõrgelt tõstis ta jalgu , kus välkus sokkide valget ja kingade läiget .

tkt0023 " Ega me kaua saa olla , " olid moonpunase esimesed sõnad , " me tulime ainult näitama ...

tkt0023 Ema kässis kohe tagasi tulla ja et me mängima ei jääks ega ennast muidu mustaks ei teeks .

tkt0023 " Vaata , siin on kaks nööpi ! " sirutas Valdo käsivarred Leeve ette ja pööras mansetid ülespoole .

tkt0023 ( Mantsu tõi isa kord purjus peaga - kuskil oli põue pistetud , et viigu koju tütrele mängida . )

tkt0023 " Nojah , külavanem käis ju põlenute juures sõjakahjusid üles kirjutamas ja nimekirja tegemas , et kes tahvad abi .

tkt0023 " Me peame jälle minema , " kohendas Ellen nagu muuseas kaeluseveert , " lehmad vaja taganurmes edasi tõsta ja ...

tkt0023 Valdo , tule lähme ! "

tkt0023 Ja läksidki .

tkt0023 Punane väärika kõnniga , roheline tilpamas kord ees , kord taga , libisesid mõlemad värvilaigud tuhmi lepiku kaenlasse .

tkt0023 Trepikivilt otse üle lävepaku astus tüdruk tuppa .

tkt0023 Kaant kergitades lahvas vastu aurukeeris ja selle hajudes paistsid supis paar kondikõõksu kui hukkunud laeva mastid .

tkt0023 Leeve viskas kuue pingile .

tkt0023 Õngitses kartulite ja kruupide seast lihatüki lagedale .

tkt0023 Praokile jäänud ukse vahelt siugles kööki Mants ja kurrutas tüdruku jalus .

tkt0023 Veepang taburetil oli ääreldasa vett täis , keset pange õõtsus uppunud kärbes .

tkt0023 Tüdruk võttis kärbse kahe sõrmega välja ja viskas põrandale .

tkt0023 Enne kui istuda sai , kuulis ta ukse taga Reksi nõudlikku kraapimist .

tkt0023 Koera tõrjudes tõi Leeve väljast seina äärest mõlkis plekknõu .

tkt0023 Täitis selle poolenisti supiga , läigatas kopsikuga juurde külma vett .

tkt0023 Nägi riiulil leivaservikut , torkas selle kaussi ja hüplevat peni eemale uitsutades viis kausi õue kuudi kõrvale .

tkt0023 Tagasi tulles peatus mõtlikult laua ääres .

tkt0023 Vehkis kärbsesumma eemale , võttis peaaegu juba lusika ...

tkt0023 - Põrandalauad kääksatasid , kui Leeve läks kapi juurde .

tkt0023 Tüdruk kükitas maha , peenikesed abaluud sitsiliru all nukkis .

tkt0023 Ema tuleb toast , kollane ja hele .

tkt0023 Ta mustad juuksed on hoopis teistmoodi kammitud kui muidu , tal on nuga peos ja ta ütleb : " Tule , lähme aeda - vaatame , mis lilli me vanaema hauale viime . "

tkt0023 Täna on jaanipäev ja nad sõidavad kalmistule .

tkt0023 Isa lükkas selle hiljem ümber , et kellelegi kaela ei kukuks .

tkt0023 Ja ema ei näinud ega saanud aidata , kui Leeve veel järgmisel kevadel karjudes karjast koju jooksis , sest Reks oli põlluservas välja kraapinud sõduririietes õla ja käe .

tkt0023 Tüdruk tõstis oma varanduse ruttu tagasi , lappas kleidi korralikult kokku , lükkas sahtli kinni .

tkt0023 Kiitsakast aknaruudust nägi Leeve : isa tuli väljateelt , pihus mingid ohjad või ketid .

tkt0023 Tema ees aga astus , õieti veeres veel keegi .

tkt0023 Aga kui Leeve ema suri ja tädi veel siin lähedal elas , sai endastmõistetavaks , et ta käis neil vahel korda loomas , vennale sõnu peale lugemas , vennatütrele üht-teist õppamas , mõlema selgapanu kohendamas .

tkt0024 Sügisel ( kui lõputult kaua tundub sellest aega mööda läinud olevat ! ) oli venna sünnipäeval keegi Liis , mingi parajasti treeninglaagris viibiva sportlase abikaasa .

tkt0024 Ta pani tähele , et Liis saadab aeg-ajalt tema poole uudishimulikke pilke , ning kui ta hakkas lahkuma ( ta läks varakult , sest sportlaste seltskonnas olid omad naljad , omad tuttavad , keda kiruti või kiideti , ja ta tundis end üleliigsena ) , tuli Liis koos temaga sünnipäevapeolt ära .

tkt0024 Tänaval selgus , et naine ei kiirustagi kuskile , tal oli seal lihtsalt igav hakanud , nüüd nad jalutasid mööda tuulist uuslinnaosa ja rääkisid kunstist , lõpuks tahtis Liis ta maale vaadata ( või hoopis Leopold neid naisele näidata ? ) ning nad sõitsid aedlinna , kus aga ei jõudnud ta toauberikust kaugemale .

tkt0024 Paari päeva pärast märkas Leopold äkki ateljee aknast , et tänaval jalutab Liis , kõnnib aeg-ajalt maja poole vaadates mööda , siis jälle tagasi .

tkt0024 Ta ruttas välja ja kutsus naise tuppa .

tkt0024 Tuli meelde , kuidas ta Liisi esimest korda maja ees tänaval kõndimas nägi : naine oli näost kahvatu , kuidagi hirmunud , ning kui Leopold teda hiljem embas , värises ta nagu palavikus haige .

tkt0024 Ja plikadel käivad südames erutusvõbinad ...

tkt0024 Igatahes kui Liis järgmisel korral külla tuli , ütles Leopold ( nii leebelt , nagu vähegi oskas ) , et ta tuleb oma eluga kenasti toime ja ei saa raha vastu võtta .

tkt0024 Ateljee on kenasti korras ja kui seal remonti teha - seinad lateksiga valgeks värvida , samuti lagi üle tõmmata - , saaks sellest toreda tööruumi ; Leopold aga ei taha siin midagi ette võtta , sest ta aimab , et kui toa välimus ühtäkki meeldivaks muutub , hakkab pererahvas sedamaid mõtlema , miks nad ise ei või korrastatud toas elada , ning talle ei jää muud üle , kui oma maalidega toauberikku tagasi kolida .

tkt0024 Paneb toas katte aknale ette ning heidab asemele selili .

tkt0024 Leopoldi suletud silmade ees kangastub pilt : bussipeatus , äkiline tuulehoog puhub tütarlapse suveseeliku üles ja paljastab ta pringi lopsakuse ; elektrirongis istub ta vastas naine , kes kannab avara väljalõikega kleiti , aeg-ajalt vilksatab ta pilgu sinnapoole , korraga naine märkab ta pilku , aga ei kohenda end , hoopis naeratab kuidagi mõistvalt , lubavalt ...

tkt0024 See on põgus puudutus , tühine hetk , aga jalg muutub raskeks , ta tahaks seda natuke nihutada , kuid tundub , et tal jääb jõust puudu , seejärel viirastub , nagu miski suruks vastu ta kinganina .

tkt0024 Naine nihutab end toolil , Leopold vahib pingutatult ekraanile , nägemata , mis seal toimub ; nüüd tunneb ta selgesti , et jala vastas on naise jalg , tajub kerget värinat , mis kohe kandub temasse üle , ja jalg hakkab lausa naeruväärselt võbisema , lõpuks saab ta selle kaugemale , paneb käe tooli käsitoele , veidi aja pärast tunneb käe vastas kerget survet , mis varsti tugevamaks muutub , kiikab korraks kõrvale - naise nägu vahib liikumatult ekraanile , aga ta rind tõuseb ja vajub ; nende sõrmed puutuvad äkki kokku ega põrku ehmunult teineteisest eemale .

tkt0024 Naine läheb eespool , vaatab paar korda tagasi , nad liginevad väljapääsule , Leopold on üleni higiseks läinud , korraga võtab naisel keegi ( arvatavasti sõbranna ) käe alt kinni ja hakkab sädistama , veel korraks vaatab naine tagasi , kuid agressiivne kaaslane ei lahku temast enam ja nad kaovad tänavapimedusse .

tkt0024 Kuid nüüd tõuseb ta järsult istuma ning põrnitseb pimedusse .

tkt0024 Keegi rääkis kunagi või ta luges kuskilt , et erootilised ja esteetilised tsentrumid asuvad kõrvuti , ühe ärritus kandub üle teisele .

tkt0024 Aga killuke hellust ja õrnust peaks talle selles maailmas ikkagi lubatud olema , mõtleb Leopold nukralt , võtab katte ära , tahab lükata akent pärani , aga siis tuleb meelde , et unustas ateljee akna sulgemata , ja tal tekib hirm , et äkki on mõni poisike sisse roninud : ta ruttab ateljeesse ja rahuneb , kui näeb , et seal on kõik korras .

tkt0024 Aknast kümmekond meetrit eemal on tänav , ta toob tooli ning hakkab möödujaid vahtima .

tkt0024 Leopold jõuab vabaõhukohvikusse üsna õigeks ajaks , läheb trepist üles ja vaatab otsivalt ringi .

tkt0024 Anneli on ametis kokteiliga ning Leopold võib mõned hetked rahulikult oma endist naist silmitseda : kenasti rõivastatud noor daam , kellel on lühike moodne soeng ( ah , polegi vaesekesel enam võimalust tervet patja oma juustega katta - ja intiimne mälestus tuksatab Leopoldil kurgus ) .

tkt0024 Aga ta näeb päris kena välja , mõtleb Leopold ja sammub Anneli poole .

tkt0024 " Vaat kui hea , et sa ikkagi tulid , " ütleb Anneli , ilma et tal pähegi tuleks oma endist meest tutvustada .

tkt0024 " Nagu ikka , " kehitab Anneli õlgu .

tkt0024 Anneli nägu selgineb , kiiresti võtab ta kotist paberilehe : " See on avaldus , millele on tarvis sinu allkirja , hiljem tuleb meil minna perekonnaseisubüroosse .

tkt0024 Leopold kirjutab allkirja , annab paberi Annelile , vaatab talle otsa ja sõnab : " Ära pahanda , et ma veiderdasin , aga ... "

tkt0024 Ta ei lõpeta lauset , sest ei saa ju mõne sõnaga kirjeldada , mis ta sisemuses toimus , soovib hoopis naisele palju õnne ja läheb naeratades minema .

tkt0024 Trepil tahaks ta veel korra tagasi vaadata , aga ei vaata , sammub künkast üles ja on iidsete pargipuude varjus .

tkt0024 Need on kummaliselt väändunud , mõhnadega ja oksamügarikega hiigelpärnad , ta libistab üle krobelise pinna ja näeb all paistmas kodulinna .

tkt0024 Ma lähen temaga voodisse , külvan ta õrnustega üle , ja siis hakkan ta uhke autoga sõitma , külalistetoas portselantassidest kohvi pakkuma , suvilas saunapidusid korraldama ja nii edasi ; kuid ometi peaks kõik olema teistmoodi - suudeldakse seda , kelle käepuudutus võtab jalad nõrgaks , voodisse minnakse siis , kui sinna tõmbab nii suur tung , et mitte ühtegi mõtet pole peas .

tkt0024 Leopold läheb künka teisest küljest alla , sest ta ei taha enam vabaõhukohviku eest mööda minna , tal ei ole enam kuskile kiiret ja ta võib mõnuga linnas jalutada .

tkt0024 Ta astub kunstihoone poole , seal on nüüd tööde vastuvõtmine lõpetatud .

tkt0024 Kurjategija naaseb kuriteopaika .

tkt0024 Piltide viimine näitusele pole kuritegu , nende maalimine samuti mitte , aga mingi seletamatu soov on tal kas või korraks hoone eest läbi minna .

tkt0024 Naistel on seljas talvel valmisõmmeldud kleidid , nad on värsked ja kaunid , otsekui liblikad lendavad mööda tänavaid .

tkt0024 Leopoldi ees kõnnivad pärastlõunapäikeses lausa siivutult läbipaistvates kleitides neiud ja ta tunneb sõna otseses mõttes tungi küüntega asfaldit kratsida .

tkt0025 Me igatseme välja jõuda kuulsasse teede lahknemise paika , kust võib minna paremale , vasemale või otse ...

tkt0025 Või leiaksin mina linnaäärses rabamännikus jalutades , et tee hargneb järsku kolmeks ning samas on rändrahnule raiutud : Lähed otse , saad rikkaks .

tkt0025 Lähed paremale , leiad naise .

tkt0025 Lähed vasakule , saad surematuks .

tkt0025 Kui tramm mõnel hommikul nina alt ära sõidab , siis võib takso võtta ja sellega pärale jõuda .

tkt0025 Tegelikult voolab see kõik üle sinu nagu mitmevärviliste ning ometi sarnaste konfettide juga , veikleb ja vilgub , ahvatleb ja peibutab , kirjab sind elupeost osavõtjaks , aga ei jäta hinge ühtki kustumatut mälestust , mida kaasa võtta teisele poole lõplikku piiri .

tkt0025 Kusagil koridoris räntsatas uks , köögipoolelt kostis vibreeriva inimhääle lühike kriiskamine , naaberlauas tõstis üks laps silmad supitaldriku kohalt ja valjuhääldajatest kuuldus tango esimesi takte .

tkt0025 Baarimees oli kasseti oma kohale lükanud , kaane klõpsuga peale vajutanud ning magnetofoni mängima lülitanud .

tkt0025 See tundus sisselülitatava lumesajuna , mis toob talve külma hinguse , või nagu tellitav lehesadu , sügise illustratsiooniks .

tkt0025 Ma polnud jõudnud veel kooliealisekski saada , kui olin juba veendunud oma nõudmises - saatku vanemad mind tennisetreeneri käe alla .

tkt0025 Kuidas õnnestus mul selle sfääri sisemuses ekseldes juba viieaastasena kramplikult haarata kinni ühest kindlast teadmisekämbust ja miks oli selleks just tennis ?

tkt0025 Sealtpeale on mälus alles vaid lapseea suure huvi tõusude ja mõõnade lainetuse mälestus , selle lainetuse , millel õõtsuvad üksikud mälupildid , juhtumid , hetked , millel hulbib olnu segi olematuga .

tkt0025 Midagi nagu oli , mis pidi kuuluma just nimelt sellesse algusesse , kui ei asutud mitte sugugi lähenema õilsale valgele mängule , vaid hakati pigem sellest ootamatu kiirusega eemalduma .

tkt0025 Plärts - ja närviliselt hakkas vibama ritv , pall hüppas õhus nagu elektrilöögi saanud konn ning vaatepildi vastikuse tõttu oleks võinud surra .

tkt0025 See oli tõmmatud puuraamistikule ja pidi püüdma kinni tennisepalle , mida ikkagi liiga palju ümbritsevaisse aedadesse maandus .

tkt0025 See tõsiasi andis meile , poisikestele , põhjuse ronida võrku mööda kuuri katusele , sealt aga hüpata aeda ja korjata puude alt mahakukkunud õunu , möödaminnes rabada põõsaste okstelt tikreid , tagasi ronides aga istuda võimalikult kaua kuuri katusel ja noppida kõrgete kreegipuude otsast turskeid maitsvaid kreeke .

tkt0025 Sinna ei julgenud me muidugi kuigi sagedasti ronida .

tkt0025 Kuid mingil ajal enne seda kõike , enne õuna- ja kreegiraksusügiseid , mil pidin ju olema saanud omaks inimeseks neil äärelinna vaiksetel tenniseväljakutel , selles väikeses majas väljaku ääres , kus elas närviline valvurimoor , kus treenerid katkenud reketikeeli uutega asendasid , kus vahetevahel voolas duširuumi kraanidest isegi sooja vett , kus istuti troppis puupinkidel , oodates vihmavalingu möödumist , jah , enne kui olin selle kõigega harjuma hakanud , mäletan end rippumas kõrgel traatvõrgu küljes .

tkt0025 Ronisin , et see pall alla tuua , aga mingid tüdrukud hüüdsid all üksteisele : Kas elus ahvi oled näinud ?

tkt0025 Näed , elus ahv ronib !

tkt0025 Talvehall asus teises linnaääres , sinna tuli sõita pikk tee elektrirongiga ja trammiga .

tkt0025 Ruumi oli vähe , siia sõideti kõigilt äärelinna väljakuilt , kuhu suviti mahtus palli taguma sadu alaealisi ja täiskasvanuid .

tkt0025 Puust põrand oli tumeroheliseks värvitud , väljakul aga , kuhu tavaliselt võiks mahtuda äärmiselt neli inimest , viibutas reketeid umbes kolm korda rohkem inimesi .

tkt0025 Mis tiris mind sinna ega lasknud lahti ?

tkt0025 Aga miski pidi mind ligi tõmbama .

tkt0025 Ootamatult pistis ta vasaku käe nimetissõrme särgikrae ja kaela vahele , tõmbas järsu osavusega kaelusenööbi lahti ning lipsusõlme lõdvemaks .

tkt0025 Meres , liivapõhjal liigutasid maskeerunud lestakalad , sööstsid äkki teisale , jättes enda taha valkjad hõljuvad liivavirvendused , mis aegamisi jälle põhja vajuvad , et neid kataks taas selge , läbipaistev merevesi .

tkt0025 Ta rääkis edasi , faktid pudenesid nagu kummulikeeratud sarvest .

tkt0025 Oh neid iseendale antud alatuid tõotusi , kibetseb ta , veel ei aimanud ma , et see tee tõuseb ükskord , õige varsti minu ees järsult püsti ja lubadus lendab tuulde .

tkt0025 Hing kibestub , aastad kuluvad ja kääritavad kibestumist , keskiga küpsetab seepeale viletsaid vilju , mida keegi ei nopi .

tkt0026 Me hiilisime metsa , kodunt eemale ja kujutlesime , et oleme sügaval laanes ja asutame sinna oma elamist .

tkt0026 Naabripoisid tõid salaja isa tagant laudu - vanal olid servatud lauad ilusti riidas ja olid mõeldud uue sauna jaoks ; mina vennaga ärandasime vana aidaukse , mis oli lakka pandud , igaks juhuks , et äkki läheb vaja .

tkt0026 Siis ühel pühapäeval , kui lapsevanemaid kodus ei olnud , hiivasime selle kassiauguga ukse metsa , seadsime ta neljakesi osmikule ette , ilusasti sagarate ja pöörade peale käima , lukku seal ees ei olnud , aga egas me seal ka miskit varandust hoidnud .

tkt0026 Tegime laudadest põranda ja tõime heinu peale .

tkt0026 " Pole viga , meil on juba maja pea kohal , " lohutasin ma teda ja enesele kinnitasin : enam , mitte kunagi enam ei ütle ma talle : ma ei tahakski siit ära minna , ma tahaksin siia päriselt jääda !

tkt0026 - hakkasid varjud pikemaks venima ja me pöörasime tagasiteele .

tkt0026 Me käisime veel metsas , aga noid järgmisi käimisi ma enam nii eredalt ei mäleta , on nagu kääridega lint tükkideks lõigatud .

tkt0026 Aga selgemast selgemini on meeles , kuidas ühel suvisel õhtul tulid külalised ja sealt hakkab lint jälle jätkuma .

tkt0026 See oli ikka veel suvi , aga juba sügisepoolne : vana sepikoja varemel õitsesid põdrakanepid nagu lilla meri ja järverannal pööras pilliroog pead .

tkt0026 Siis ühel pühapäevaõhtul pööraski õuele , peal kaks meest - üks , võõras , juhi kohal ja tema selja taga minu poolvend Joorik .

tkt0026 Aga või mina tahtsin tema pühapäeva rikkuda , pealegi paistis ta seekord üpris viisakas : tuli , lilled käes , mis sellest , et siitsamast metsaservalt korjatud .

tkt0026 Hiljem mõtlesin : tulid linnast , võinud siis ka midagi kuninglikumat tuua , kas gladioole või liiliaid .

tkt0026 Ta võis olla Toomaga üheealine , aga paistis vanem , võib-olla sellepärast , et oli pikem , tüsedam ja kandilisem , võib-olla sellepärast , et oli elus rohkem valu ja vatti saanud ; - läksid järve vaatama : kalapüüdmiseks polnud neil püsivust , aga minul pidi olema söögivalmistamiseks püsivust ; õnn , et vanamees oli just eelmisel õhtul kala saanud ; praadisin kala ja keetsin kartuleid juurde ; imelik , et kõik on nii selgesti meelde jäänud - see , et pliit ei tahtnud tõmmata , see , et kartulid kippusid katki keema , see , et miskipärast mõtlesin ma : kuskohalt vend Robi välja tõmbas ja seegi , kuidas Joorik ütles : " Sul nüüd mees majas kas ajutiselt või pikema aja peale planeeritud ? "

tkt0026 Ja siis mõtlesin ma veel : imelik küll , kuidas Linda ta täna üksinda tulema laskis , võib-olla tuli salaja : peale teeäärest korjatud lillede tal muud külakosti küll kaasas ei olnud ; ma sain sellest aru , kui sööma hakkasime , siis läks Robi mootorratta juurde , tuli sealt pudeliga tagasi , Joorik ei teinud väljagi , aga võtta aitas küll ;

tkt0026 - tuli Toomale meelde , et olin lubanud õhtul veel ema juures ära käia , aga nüüd on buss läinud ja võrrikuramus on kah katki .

tkt0026 Toomas tiris oma load välja : traktoristiload , autojuhiload , mootorrattajuhiload .

tkt0026 " Ehk sõidad ise ja viid meid sinna ? " ütles Toomas .

tkt0026 " Ma armastan järve ääres lonkida , ma jään parem siia . "

tkt0026 " Siis tulen mina kaasa , ma sind üksinda ei lase , " ütlesin Toomale .

tkt0026 " Tule aga tule , " jäi Toomas kohe nõusse .

tkt0026 Ja veel sain ma aru , et nüüd oleks Robi tahtnud meiega kaasa sõita , ta oli kohe niisuguse kahetseva näoga , aga kuhu sa enam tuled , kui kohad on täis .

tkt0026 Toomas käis poe juures , ma arvan küll , et Jooriku õhutusel , ta oli veel saanud viimasel minutil sisse ( ma ise endamisi arvan küll , et pärast viimast minutit - tal kuramusel võis poes olla mõni kallim - kui mul see mõte peast läbi käis , läksin kohe karvaseks ) ja ostnud mitu pudelit .

tkt0026 Sest kui Toomas ja ema lauta läksid ning meie Joorikuga tuppa jäime ja ma nägin , et Jooriku käsi küünitab jälle pudeli poole , krahmasin ma ta käest pudeli .

tkt0026 Ta lõugas : " Kuradi lits , anna pudel siia ! "

tkt0026 - ja virutas mulle jalaga kõmaka tagumikku , ma kukkusin käpuli ja lasksin pudeli lahti , see veeres mööda põrandat ukse poole .

tkt0026 Üks - kaks - kolm oli Joorik ukse juures , rabas pudeli ja pani uksest välja .

tkt0026 Ta muidugi tundis mind ja teadis , et nii ma seda ei jäta , üks - kaks - kolm olin mina püsti ja uksest väljas : ta kuramus teadis , kuhu minu eest minna ( ütle veel , et joodikul pole kavalust ) :

tkt0026 Pani üle õue Reku poole nagu vudin .

tkt0026 " Ära mine , ta on kuri ! " hüüdsin , Reku oli tõepoolest kuri , aga peale selle oli ta veel rohkem hundi kui koera tegu , mõtle ise : niisugune võib su enne lõhki kiskuda , kui sa arugi saad ; ma ei uskunud oma silmi : Joorik istus Reku kõrvale ja koer , ei , kiskja , jah - see kiskja ei rebinud teda lõhki , seisis , vaatas , läks ja istus Jooriku kõrvale , nad mõlemad istusid ja vaatasid mind ja mina ei söandanud lähemale minna ja Joorik jõllitas mulle otsa ja hakkas pudelilt korki pealt kiskuma , ja mina pean seda võimetuna pealt vahtima , kuidas Joorik paneb käe ümber koera kaela ja tõstab pudeli suu juurde ja laseb kull-kull-kull vene vodkat kõrist alla , mina vahtimas võimetuna pealt , oleks veel tema rahadega ostetud ;

tkt0026 " Äss Reku , karga talle kintsu , võta talt pudel ära ; " see loll vahtis mulle tobedalt näkku mulle mulle !

tkt0026 - ikka kole see tüli sugulaste vahel , olgu veel võõrastega kuidas on ; marssisin aida juurest tulema Jooriku juurest tulema Reku juurest tulema lauta abi kutsuma , kus Toomas sõnnikut välja pildus .

tkt0026 +0 //_X_ // MORFCORPUS_BUG see peaks sind kah huvitama , " ütlesin , " kui mitte minu , siis selle pärast , et nad joovad MEIE rahadega klapitud viina ; jah - kui see sind ei huvita , et sinu naist litsiks sõimas , siis vähemalt see peaks sind huvitama , et kohemaid saab pudel tühjaks , kui sa midagi ette ei võta - " ässitasin ma teda , kuni Toomas lõi vigla sitahunnikusse püsti ja läks pühas tões ja vaimus , ei , püha viha täis keldri juurde .

tkt0026 No nüüd sa Joorik veel saad , nüüd siis kütab mu mees vastikul häbematul sigatseval poolvennal kitli kuumaks , mõtlesin , mul hakkas isegi natuke kahju temast , kiitsakas nagu ta Tooma kõrval oli ; aga ma ei hakanud paluma kah : " Toomas , ole ta vastu vähe õrnem ja ära päris maha löö ; " minu uhkus ei lubanud mitte vaadatagi , kuidas ta kolki saab , sest see oli tal kuhjaga ära teenitud : tuleb mitme aasta tagant minule või isale külla , ei võta pudelitki kaasa , korjab teeäärest kimbu miskisuguseid härgheinu , mida kõik kohad täis ja mis pole ohakatest palju paremad , siis joob su viina ära ja hakkab tüli norima - mis inimene see niisugune on , kui tal pole inimese nägugi peas !

tkt0026 - tuli Toomas tagasi .

tkt0026 Toomas kehitas õlgu .

tkt0026 " Tulid nagu peni saba jalge vahel tagasi , oma naise au ei kaitsenud ! " läksin Tooma peale hirmuskole vihaseks ; " no oota sa , kui koju jõuame , küll ma siis näitan sulle ! "

tkt0026 " Ma tahan koju minna , " ütlesin nii jäiselt , kui vähegi mõistsin .

tkt0026 " Kannata vähe - ma viskan veel paar kärutäit , siis pole niipea tulekut , " ütles Toomas " , pealegi rahune vahepeal maha , muidu hakkate veel tee peal kaklema . "

tkt0026 " Ma ei võtagi teda peale , las kõmbib jalgsi ! " ütlesin ;

tkt0026 - saime omadega valmis , jätsime emaga jumalaga ja Toomas , kes juba laudast välja tulles oli näinud , et Joorikut Reku juures enam ei ole , otsis teda ; " otsi aga otsi , kutsu aga kutsu - kui ta peaks mulle veel ühe sõna ütlema , siis ma rattale ei istu , hakkan jalgsi astuma ! "

tkt0026 Me jõudsime tagasi , Robi oli juba oma ringi järve ääres ära teinud , ta istus õuel ukse kõrval pingil ja ajas vanamehega juttu .

tkt0026 " Ei tahtnud tulla , " ütles Toomas .

tkt0026 Jah - ma olin kannatlik , aga ... sellest hetkest peale tuli mu südamesse Robi ja ma ei saanud sinna midagi parata ; - läksime uuesti järve äärde ja tegime lõkke , sest Robi ütles : tema ei saa Joorikuta tagasi minna , sest Joorik on teatud mõttes tema hingel ja tema vastutusel ; ma sain sellest nii aru : Joorik on tema hingel ja vastutusel sellepärast , et tema tõi ta siia ja kuna Joorik sigatses , siis tema peab enda peale võtma Jooriku karistamise .

tkt0026 Ma vaatasin ise Robi poole ja nägin , et ta on kohe tõusmas ja jätmas Jooriku karistamise , õigemini : karistamas teda sellega , et jätab ta maha jalgsi tulema .

tkt0030 Olen teda palju sõidutanud .

tkt0030 Ta sõidab alati taksoga .

tkt0030 Ta keeldub ühiskondlike transpordivahenditega sõitmast .

tkt0030 Ta ütleb , et talle tuleb okse peale , kui näeb inimesi trolli sisenemas nagu tapale aetavaid loomi .

tkt0030 Ja need on endised Prometheused , ütleb ta alati ja lisab , et tuleb kas käia jala või sõita taksoga .

tkt0030 Ta käiks heameelega jala , aga tal on väga suur koormus ja lihtsalt ei jõua .

tkt0030 Mina sõidan , tema maksab .

tkt0030 Mitte iialgi ei hakka kraanist vett jooksma .

tkt0030 Siis sõitiski lift üles ja mees tuli koju .

tkt0030 Tahab andeks paluda , arvasin mina , ja läksin toru võtma vist alles kümnenda helina järel .

tkt0030 Jah , ja siis tuli lift ja võti torgati lukuauku , ja siis panin ma toru ära .

tkt0030 Mees tuli tuppa , ei öelnud midagi ja viskas lauale ühe väikese musta mänguasja . "

tkt0030 Kui ma lähen raamatukokku , tunnen õhus midagi pahelist .

tkt0030 Ah , teate , ma ütlen teile : pärast seda kui naine mu juurest ära läks , on mulle jäänud ainult mu tähed , mu kauged kustuvad planeedid ja üksildased sabatähed .

tkt0030 Juba kaugelt nägime Alfredit keset magistraali tuikumas .

tkt0030 Just eile viisime ta Hiiu õllesaalist ära .

tkt0030 Lähenesin esimese käiguga , et ta ei kuuleks .

tkt0030 Aga ennäe Alfredit , kuulmine nagu kassil : lipsas juurviljaputka taha .

tkt0030 Siis hakkas mul tast natuke kahju ja ma sõitsin edasi .

tkt0030 Lola : " Kui trolliga koju sõitsin , siis võttis üks mees mu ümbert kinni ja pigistas mind .

tkt0030 Ma ei saanud eemale minna , sest troll oli puupüsti täis .

tkt0030 Eerika : " Ma tahtsin võtta auto ja minna oma piinajat otsima .

tkt0030 Aga ma ei läinud .

tkt0030 Lamasin voodis ja mõtlesin , kuidas sõidan talle tagant sisse .

tkt0030 Nägin oma silme ees , kuidas plekk deformeerub , värv pudeneb .

tkt0030 Nii kui maha istus ja Koplisse sõitu nõudis , küsisin kohe , kas raha on .

tkt0030 Hea küll , sõitsime siis sinna , kuhu ta soovis , seal on sellised barakid .

tkt0030 Ütleb , et läheb toob .

tkt0030 Mina ütlesin , et kui lähed , siis pass siia .

tkt0030 Andiski passi ja läks .

tkt0030 Läksin sisse , seal igavesed pikad koridorid , lõpuks leidsin ukse üles .

tkt0030 Pika tagumise peale tuli üks vanem mees välja , vist isa .

tkt0030 Hea küll , kui nii , siis nii , lükkasin ukse lahti ja läksin tuppa .

tkt0030 Riideid polnud ta seljast ära võtnud .

tkt0030 Tulin tulema ja pass on praegugi minu käes .

tkt0030 Aga esialgu vaatame , kas tuleb passi järele või ei tule .

tkt0030 Meie käime tänaval ja midagi meiega ei juhtu , aga nende järele sirutab igaüks oma räpaseid käsi .

tkt0030 Olen nimelt visa treeninguga õppinud oma mõtteid suunama .

tkt0030 Nooruses tegelesin vaimsete sportidega , kõige sellega , mis on suunatud isiksuse täiustamisele , oma parema " mina " esiletoomisele .

tkt0030 Katlakütja : " Aga kui nüüd jätta teooriad , mida ma kipun heietama - ka mina , Brutus ! - , ja naasta maa peale , siis kuulsin ma üht-teist meie sekretäri perekonnaelust .

tkt0030 Laadisin auto seeni täis ja vend vedas koorma kööki , siis tuli jälle tagasi ja läks uue koormaga , ikka tuututades ja põristades .

tkt0031 Kuigi sõita oli ainult nelikümmend kilomeetrit , olid nad teele asunud kell viis hommikul , kui öisest külmakahutusest oli pori sitkem ja edasipääs seetõttu hõlpsam .

tkt0031 Kolmeliikmeline ekspeditsioonigrupp , mille keskmine vanus oli kakskümmend aastat , seadis oma teleskoobi madalale künkale otse maisipõldude keskele .

tkt0031 Kui Jüri sai näha nende taha , avanes ta ees uute mägede panoraam ja see sundis ikka edasi minema .

tkt0031 Nendesamade jaoks anti nüüd kaks kuud aega , millest esimene nädal möödus Zelent&scaron&ukis mäkketõusu oodates .

tkt0031 Tulla Eesti jaanuarist Kaukaasia eelmäestikku oli sama hea kui paar pimedat talvekuud vahele jätta .

tkt0031 Marina ajas külas oma asju , mäel käis ta harva .

tkt0031 Viimasel ajal liikus ta üldse vähe ringi , kuna Praskovja oli teatanud ühel päeval , et ei lähe enam Marinaga sõitma .

tkt0031 Aga siis seletas Leonid , kes ühel õhtul saunast tulles tavalisest jutukam oli , et naiste lahkhelid olevat tekkinud puhtmoraalsel pinnal .

tkt0031 Nüüd oli ta nii häbematuks läinud , et laskis end ametisõitude ajal nende juurde viia , ja mis kõige hullem , tee äärest juhuslikke mehi autosse korjata .

tkt0031 Ainult Marina võis naelu kuskilt hankida , kuid ka temal võttis aega , enne kui taipas otse Tbilisi naelavabrikusse sõita .

tkt0031 Nagu Leonid hiljem seletas , jõudnud nad vabrikusse pool tundi pärast tööaja lõppu .

tkt0031 Osavalt rooli keerates otsis Leonid kõvemaid kohti .

tkt0031 Pavel oli traktoristina varemgi ekspeditsiooniga kaasa sõitnud , aga Niina , kes oli viiskümmend aastat elanud siinses orus , läks esimest korda mäele .

tkt0031 Õigupoolest tema pärast Jüri siia tuligi , nad olid varem nii Eestimaal kui ka Leningradis koos töötanud .

tkt0031 Okulaar elas plahvatustest , mis teda iga kord ise suunda paiskasid .

tkt0031 Ta võis näiteks päevade kaupa tegelda majandusasjadega , ja kui need olid lõplikult sassi aetud , jättis kordapaneku Marina hooleks , ise aga läks üle mõnele spektrofotomeetria probleemile .

tkt0031 Kord jõi ta ära kogu fotolabori destilleeritud vee , sest oma ideesid paberile pannes polnud tal aega kõrvaltoas joomas käia .

tkt0031 Päeval , mil Jüri külasse jõudis , oli Okulaar uue klaasinoa ostnud .

tkt0031 Laost toodi vaatlusjaama jaoks hoitud klaasikast .

tkt0031 Siin puudusid igapäevased mured - kuhu sööma minna , mida selga panna .

tkt0031 Suvel piisas võrksärgist ja sandaalidest , talvel anti ekspeditsiooniliikmetele mahakantud lenduriülikonnad ja soojad saapad; söögiraha maksid mehed otse koka kätte . . . .

tkt0031 Auto liikus veel paarkümmend meetrit ja jäi siis rattaid keerutades paigale .

tkt0031 Leonid vahetas käike , manööverdas edasi-tagasi ja ütles Niina juuresolekust välja tegemata kolm soolast sõna .

tkt0031 Jüri hüppas koos Paveli ja Okulaariga autot lükkama .

tkt0031 Jüri ainuke soov oli end hangele visata , Okulaar aga pistis meestele labidad pihku .

tkt0031 Roniks ta vähemalt maha , aga kus seda !

tkt0031 Istub teine nagu puunukk ja laseb end seljas vedada , kirus Jüri mõttes .

tkt0031 Mehed kaevasid kolmekesi mitu tundi , enne kui auto buldooserile nii lähedale saadi , et Pavel võis oma rauakolaka masinani lohistada .

tkt0031 Tal oli kerge peapööritus ja seepärast ronis ta auto eesistmele Okulaari kohale .

tkt0031 Kas oskabki kahekümneaastane märgata , millal aur manomeetri osuti üle punase kriipsu tõukab ?

tkt0031 Pavel võttis pidurid maha ja masin sööstis otse alla .

tkt0031 Kõrvalt vaadates käis külmaviirg südame alt läbi .

tkt0031 Tegelikult sündis see trikk Paveli laiskusest , sest nii oli kõige mugavam traktorit käivitada .

tkt0031 Tõusti aeglaselt , aga peatusteta .

tkt0031 Buldooser lükkas ees teed lahti , kui vaja , tiris autot trossi otsas .

tkt0031 Teineteise külge seotult liikuda oleks olnud liiga ohtlik .

tkt0031 Aga vaevalt ta siia raha pärast tuli , mõne siledama sõiduga teeniks kindlasti rohkem .

tkt0031 Et kogu pika eluaja liikvel olla , peab endas kandma rohkemat kui rännulusti .

tkt0031 Seepärast levis kahtlus , et ta ei tunne põhjalikult ühtegi neist töödest .

tkt0031 Ehitajad olid lahkunud nädal tagasi ja jätnud viimistluse vaatlejate teha .

tkt0031 Vaatlusjaama kaks meeshinge , Tolja ja Volodja , tulid välja ning hakkasid Okulaari näpunäidete järgi kraami maha laadima .

tkt0031 Jüril kästi vaid oma kohver majja viia .

tkt0031 Kuklas tuikas valusalt ja süda peksis nagu pärast spurti .

tkt0031 Ta loopis neid ühest nurgast teise , ütles , et on olnud siin pool aastat meteoroloog , aga nüüd aitab !

tkt0031 Mitte kunagi enam ei tule ta sellisesse kolkasse .

tkt0031 Nad tahtsid veel enne pimedat alla jõuda .

tkt0031 Niina määras korrapidamisjärjekorrad ja kohustused köögis , teatas , millal peab tuli pliidi all olema , millal jääd sulatada , millal lauda istuda .

tkt0031 Kolm käealust pidid mõistma , et nüüd ollakse siin eelkõige selleks , et täpselt köögiabilise kohuseid täita ja õigel ajal sööma tulla .

tkt0031 Aga minema pidi , sest mida rohkem on vaatlusi , seda usaldusväärsemad on andmed .

tkt0033 Käesolevaga saadan Teile materjalid , mis käsitlevad minu poja Vahur Justuse p. Puustusmaa poolt toimepandud kuritegu ja tema eelnenud elukäiku .

tkt0033 +0 //_X_ // MORFCORPUS_BUG , ma ei lähe sinna .

tkt0033 Miks peaksin ma sinna minema ?

tkt0033 Ma ei taha sinna minna .

tkt0033 Ma pean sinna siiski minema .

tkt0033 Kas või juba sellepärast , et mul on taskus kohtukutse , millele selgesti loetavalt trükitud : tunnistaja mitteilmumise korral võib kohus lasta ta kohale tuua sundkorras .

tkt0033 Nad ei tikkunud talle kallale , kuid piirasid tüdruku sisse ega lasknud tal edasi minna , pildusid mõnitavaid ja rõvedaid märkusi .

tkt0033 Neile jõudis järele vanem abielupaar , pensionärist kooliõpetaja oma naisega .

tkt0033 Neiu kiljatas ning siis haaras vana kooliõpetaja noormehel õlast ja nõudis resoluutselt , et kõik neli otsekohe kaoksid .

tkt0033 Tüdruk põgenes .

tkt0033 Teadvusetuid vanainimesi lamama jättes kadusid ka noormehed sündmuskohalt .

tkt0033 Juhuslik mööduja kutsus kiirabi ja miilitsa , õpetaja ning ta naine toimetati haiglasse .

tkt0033 " Jõuame , kallis .

tkt0033 Teine see endine koolivend , kelle suvilasse ta läks .

tkt0033 Istusin , süütasin sigareti ja vajusin kössi .

tkt0033 See küsimus polnud targem eelmistest , aga tundus noorele uurijale vist asjakohane , sest noormees ( ta oleks võinud peaaegu minu poeg olla ... ) elavnes ja ajas end sirgu .

tkt0033 Mu hääl oli vist väga vali , ma vist lausa karjusin need sõnad üle laua , sest uurija võpatas ja tegi käega hoiatava liigutuse : vaiksemalt .

tkt0033 Uurija raputas pead .

tkt0033 Noor mees minu vastas raputas jälle pead .

tkt0033 Ta tajus arvatavasti mu hingeseisundit , sest tõusis ja ütles kiretu , peaaegu sõbraliku häälega : " Hästi , minge nüüd koju , seltsimees Puustusmaa .

tkt0033 Läksin läbi maja , astusin tänavale ja hakkasin midagi mõtlemata mingis suunas minema .

tkt0033 Olin niisiis siiapoole pöördunud , kuigi mul polnud siia mingit asja .

tkt0033 Nägin eemal pinki , läksin selle juurde , istusin , panin sigareti põlema .

tkt0033 Tõstsin pea ja nägin kahte noormeest .

tkt0033 Kobasin taskus , ulatasin tikutoosi ja tundsin , kuidas käsi värahtas .

tkt0033 Tumepunaste sametpükstega noormees süütas sigareti , andis tikud kaaslasele , see pani samuti oma suitsu põlema , siis sain toosi tagasi .

tkt0033 Mõlemad eemaldusid , kuulsin , kuidas üks noormees põlglikult ning häält tasandamata lausus : " Ise soliidselt riides vanake , aga juba enne keskpäeva nina nii täis tõmmanud , et ei saa enam jutustki aru . "

tkt0033 Mis vanake ma olen , ma sain alles neljakümne kuue aastaseks ! tahtsin neile järele karjuda , aga siis äkki lülitus mu ajudes miski peaaegu kuuldava praksatusega teisele lainele ja ma nägin ning mõistsin absoluutselt selgesti : ma istun siin Schnelli tiigi ääres pingil , ma tulin äsja prokuratuurist , kus sain teada , et minu poeg Vahur on tapnud inimese .

tkt0033 Ma kustutasin sigareti vastu pingiotsa , viskasin koni pingi kõrval konutavasse koletu suurde prügiurni , tõusin ja hakkasin uuesti prokuratuuri poole sammuma .

tkt0033 Ma ei öelnud sõnagi , pöördusin ja tulin välja , tundes seljal korrapidaja imestunud ja kahtlustavat pilku .

tkt0033 Astusin tänavale , peatusin hetkeks , võtsin siis suuna oma töökoha poole .

tkt0033 Kuid mõne sammu järel tundsin , et ma ei suuda praegu sinna minna .

tkt0033 Tahtsin otsida takso ja koju sõita , siis aga valdas mind uus mõte ja ma pöördusin kesklinna poole .

tkt0033 Panin toru osavõtlikke pärimisi lõpuni kuulamata hargile , tulin putkast välja ja läksin edasi .

tkt0033 Leaanika kaupluse ees lõin korraks küll kõhklema , aga siis lükkasin raske ukse lahti ja suundusin esimese kassa juurde .

tkt0033 " Aitäh , " ütlesin ja läksin otsejoones Leaanika tuppa , mida nii suureliselt kabinetiks kutsuti .

tkt0033 Leaanika lõpetas oma ametliku jutuajamise tõepoolest peaaegu kohe , väljuja viskas mulle põgusa pilgu ja eemaldus .

tkt0033 Astusin sisse , panin ukse kõvasti kinni ja istusin otse Leaanika vastu teisele poole lauda .

tkt0033 Minusse valgus veider külm rahu , vaatasin talle otse silma ja vastasin : " Ma tulen praegu prokuratuurist .

tkt0033 " Ma küsin kas selle kleidiga sobib tulla . "

tkt0033 Kurat , ega me matusele lähe , tahtsin karjuda , kuid taipasin samas , kui jubedalt see praegu kõlaks , ja vaikisin .

tkt0033 Ta pöördus ning läks teise tuppa tagasi .

tkt0033 Ta viidi haiglasse , kuhu jäi kaheks nädalaks .

tkt0034 Peagi tuli talv kohe tõsimeeli taevast alla ja alasti külm tõmbas rannaäärsed veed nahkjäässe .

tkt0034 Õieti haruharva andis tuul siin rannas laintele niipalju puhkust , et pakane jõudis veele sileda katte peale vedada .

tkt0034 Ka Skalluse Bore Clemetsson kogus paarkümmend meest kokku ja ühel varasel hommikutunnil laoti püüsed vankritele , pandi hobused ette ning sõideti kõvakskülmunud maantee kõminal Luiteranna poole , kus parem noodameri ning liivane põhi .

tkt0034 Ja tõesti oli tänavu teinud nii nahksileda jää , et hüppa kelgule , tõuka tuuraga tagant ja käigutuul muudkui vihiseb kõrvus .

tkt0034 Mehed vedasid kelkudega noodad jääle .

tkt0034 Hargiga lükati udja külge seotud köis auku , konksuga õngitseti järgmisest välja ning tõmmati noodalina järele .

tkt0034 Siis hakati noota kokku tõmbama .

tkt0034 See oli silmanõudev töö : tuli vaadata , et kummalegi köiele tehtud märgid ühetasa välja tuleksid , et nooda üks ots teisest ette ei jookseks ja pära jääks viimaseks .

tkt0034 Köite tirimisel ei piisanud ainult käterammust - ning kui palju sa libeda jää peal ikka tõmmata saad ?

tkt0034 Töö andis riidesoojale lisa ja mehed lükkasid varsti karvamütsid kuklasse , lasksid kaelarättide sõlmed lõdvemaks .

tkt0034 Kui noodapära augu äärde jõudis ja nähti , et selle sees puha helkis , siples ja kees , oli vaev ennast kuhjaga tasa teinud .

tkt0034 Seda loomust ei jaksanudki korraga jää peale tõmmata , tuli algul kahvaga võtta .

tkt0034 Muidugi polnud Bore meestel iga loomus nii rikas kui see esimene ja niisamuti kõikus ka teiste saagiõnn kord siia- , kord sinnapoole .

tkt0034 Ja need osad said säärased , et kellel väike kelk , see ühe täiega kaldale ei viinudki .

tkt0034 Meri on nagu rikka mehe ait , muudkui mine ja võta , : rõõmustas Prostjonase Jörgen .

tkt0034 Muidugi tuli meestel vankritega ka mõisa keldrikoopa eest läbi lasta ja iga kümnes kala aidamehele anda .

tkt0034 Kahju ainult , et lund maas polnud , oleks saanud mõne kelgukoorma mööda metsateed ka kogu täiega koju libistada .

tkt0034 Järgmine päev lubas püüda , aga siis tuli vali meretuul ning lõhkus jää tükkideks .

tkt0034 Loopis taas oma murruvahus latvu vastu kaldakivisid , peksis neid vanu vaenlasi , kes kuidagi ei tahtnud endid veerevate lainemägede teelt ära koristada .

tkt0034 * Üsna varsti pärast seda õnneksläinud jääalust noodapüüki tõi Prostjonase Jörgen Borele Trolli Britta kaudu tulnud kirja .

tkt0034 Sain teada haagikohtunik kapten von Stackelbergi nõudmisest kubermanguvalitsusele , et Reikebisse saadetaks soldatid , kuna sealsed talupojad on hakanud mässama .

tkt0034 Ja niisamuti sain mina käsu anda talumeeste poolt sisse kiri , kus oleks märgitud , miks nad kohtade ülesütlemist omaks võtta ei taha , miks nad Hohenholmi mõisas laskeriistu paugutasid , millega nad rahul ei ole ja mida nõuavad .

tkt0034 Et kulusid kokku hoida , võiksite sõita siia Revalisse üksinda .

tkt0034 Tulge nii varsti kui vähegi võimalik , sest ma tahan , et meie kiri krahv Stenbocki omast ette jõuaks .

tkt0034 Kõigile oli suureks südamekergenduseks Peterburgi otsus mitte saata soldateid kergel käel välja , vaid asja enne selgitada , kumbki pool ära kuulata .

tkt0034 Getter oli küll seda meelt , et Revali läheks mõni noorem , Bore ikkagi juba mitu aastat üle kuuekümne , paljud selleealised istuvad nurgas võrguhargi taga või uuristavad koostasid ega tee enam suuremat midagi .

tkt0034 Minna tuleb mul niikuinii , selle vastu ei aita miski .

tkt0034 Ning ka külakond on seda meelt , et just mina pean minema .

tkt0034 Ning juba paar päeva pärast seadusemehe sõnumit pani Bore ühel hommikul teise kukelaulu ajal Halli ree ette , istus heinakotile ja võttis oma pika reisi ette .

tkt0034 Justus tuli kaasa , et hobune väina äärest tagasi tuua .

tkt0034 Sealt edasi mõtles Bore sõita posthobustega - muidugi sel juhul , kui väin nii viss on , et veolooma ja raskemat koormat kannab .

tkt0034 Vahel tuli ju post ja muu hädaline kraam kelkudega üle viia : mees ette , nöör üle rinna ja vedama .

tkt0034 Need läksidki sealt välja varsti pärast keskhommikut , et kolmkümmend versta jääteed varakult enne õhtupimedat seljataha jätta .

tkt0034 Seda teed sõitsid kaks postirege : üks sealtpoolt äärest , teine siit .

tkt0034 Seejärel läks sõit edasi .

tkt0034 Tõsi , oli katsutud ka , aga juba paar versta rannast eemal hakanud hobuste taliraudade teravad nõsad jääst läbi lööma ja hea , et osati veel õigel ajal ots ümber pöörata .

tkt0034 Isa andis ohjad pojale , lõikas endale tubli kadakase kepi , heitis leivakoti üle õla ja hakkas rannajääd mööda kaldast kaugemale astuma .

tkt0034 Postikelk oli juba läinud .

tkt0034 Ega Bore neist alguses maha jäänudki - alles siis , kui nad lumest lagedatel kohtadel kelgujalastele astusid ja varre otsa pandud jäärauaga oma sõiduriistale hoogu andsid , jõudsid nad kaugele ette .

tkt0034 Kuid küllap oli päev juba tükk maad üle oma harja , kui Bore jõudis välja sinna , kus lumest paistis kolm kadakatupsu kõrvuti .

tkt0034 Bore ei käinud esimest korda jääteed Haapsallu ja teadis , et need olid poolevahemärgid .

tkt0034 Bore istus viivuks jääle , otsis moonakotist tüki leiba ja sütel küpsetatud kala .

tkt0034 Heitnud leivakoti teise õla peale , hakkas teeline jälle astuma .

tkt0034 Õhtupoolikuks oli tuul salamahti maakaare ja ida vahele pööranud ning puhus nüüd äkki rännumehele peaaegu otse silmi .

tkt0034 Võttis tasapisi hoogu juurde , pani lumepinna liikuma .

tkt0034 Kuid lund oli siiski vähe ja suuremat siin tuisata polnud .

tkt0034 Aga varsti langes taevast alla hämarik ning hakkas sadama .

tkt0034 Algul üksikute räitsakatena , kuid varsti said need julgust juurde ja sööstsid tuule ässitusel mehele otse vastu nägu .

tkt0034 Viimase teetähise juures oli see puhunud vastu , väheke vasaku põse poolt .

tkt0034 Koosi küsi kompassilt , logilaud ütleb kiiruse , puri viib edasi .

tkt0034 Aga siin - käi nagu kotis , ja kui enam astuda ei jaksa , siis pole tuulevarju ega sooja kajutit .

tkt0034 Bore taipas kohe , et valjemaks läinud tuul oli hakanud jääd liigutama ja sellele pragusid sisse lööma .

tkt0038 +0 //_X_ // MORFCORPUS_BUG jõuame mere äärde Õigupoolest ei olnud ju tema kord siin istuda .

tkt0038 Kes võiks seppa sundida ? Aga himu kisub hulkuma , öö õhutab mõtted uitama .

tkt0038 Mitte pleekivate laevakeredega valgmat ega vetikatiinet lautrit , kust öötuuled toovad üles tõrvavingu , vaid väljamerd ennast kaugete saarte taga , noorpõlve rännumaad , mis ühele annab , teiselt võtab , kolmanda tapab ja matab .

tkt0038 Rannapapp kohendab süsi , tõmbab halu lõkke serva , et see leekima ei lahvataks , jääb käsipõsakil väinu vahtima .

tkt0038 Varangu saar siin ja teine , teavad merilised rääkida , Lapimaal , kus hinged käivad mõõka keerutamas , nii et taevakumm helkima lööb . Üks meri kõik ja ühtviisi soolane , laevaga pääseb igale poole ligi .

tkt0038 Pääsed sina , pääsevad ka teised .

tkt0038 Suur Odamus on ennast läände kerinud ja ripub Suurepea nuka kohal .

tkt0038 Ennäe , imestab mees , punasaba kah valvama tulnud , nälg on rebu jahile meelitanud .

tkt0038 Ons neid vähe notitud ja nülitud , mere taha viidud ja hõbevalge vastu müüdud , metsadki tühjaks jäänud , aga linnamäe urkad kubisevad sulghändadest endist viisi .

tkt0038 Sepp küünitab vaka poole , et linnaloomaga toidunosu jagada , ja käsi tardubki õhus .

tkt0038 Mees ajab end põlvili , pilk saare mustaval viirul , käsi kobamas tõrvaseid männihalge , ja samas läigatab kauge säde , nagu oleks tuul sellest üle käinud , paisub leegiks , lahvatab kirglevaks lõkkeks .

tkt0038 Kuiv kadakas võtab särinal tuld , tõrvahalud paiskavad sädemeid kahvatusse taevasse , koit taganeb , kahe lõkke tulesild sirendab üle lahe sinise põhjatuse .

tkt0038 Keelena pingul , lükkab ta kõrvale viimase sarapuuoksa .

tkt0038 Viie tuhande aasta eest jõudsime tema äärde , lükkasime kõrvale metsa rohelise eesriide ja tardusime paigale .

tkt0038 Mu luud on tulnud idast ja liha läänest , aga seda on niisama raske kirjeldada nagu isiksuse kahestumist pärast peaaju poolkerade lahutamist .

tkt0038 Kesk-Rootsi oli siis veel inimtühi , kui tulime siia randa kala püüdma ja lõkse üles seadma .

tkt0038 Nad sigivad , sünnivad , kasvavad , teevad oma igapäevast tööd , kõnnivad uksest sisse-välja ja võtavad vastu võõraid , kellest mõni on jäänud majja koduväiks .

tkt0038 Juhtub sedagi , et sõna sureb noorelt või läheb maailma rändama ega jõua koju tagasi .

tkt0038 Suviti rändavad meie kunstnikud , heliloojad ja kirjanikud itta , otsekui oleksid nad sinna maha unustanud miskit , mida homme tingimata vaja läheb .

tkt0038 Näen teda astumas ja vahel kaob ta puude ning kõrkjate taha , siiski näen või vähemalt aiman ta aeglast liikumist , mis meid lõpuks kokku juhatab .

tkt0038 Tema jaoks olen mina kadunud , minu jaoks on tema kadunud ja tegelikult on see kas vale või ainult osaliselt õige , sest kumbki meist pole kadunud ja kumbki pole ka alles , oleme mõlemad lihtsalt muutunud ja teisenenud ja elame kahekesi ühes kehas , imestame koos , kuulatame koos järve sumisevat vaikust , pöörame järvele selja ja kõnnime edasi järgmise järve äärde , kus kõik võib korduda või ka mitte .

tkt0038 Püüan meelde jätta , et nägin teda astumas teisel pool järve , et nägin ennast väljastpoolt .

tkt0038 Midagi niisugust leidis aset ka Läänemere rannikul , kui lõunast hakkasid siia sisse imbuma uued asukad , keda arheoloogid seostavad sõjakirveskultuuriga .

tkt0038 Oleksin ju võinud öelda ka nii : oleme tulnud lõunast , leidsime Läänemere äärest väikesearvulise kammkeraamikat harrastanud hõimu , lahustasime ta endas , kuid võtsime üle nende keele ja pruugime seda tänaseni .

tkt0038 Loojangu eel tõuseb tuul ja puudutab viljapäid . Üle põllu libiseb kuldne laine .

tkt0038 Ta tuleb paremalt ja veereb aeglaselt vasakule silmapiiri taha .

tkt0038 Eraldi võttes liigub iga viljapea isepäi , ja oleks arutu tema liikumist mõõta , võrrelda ja kirjeldada .

tkt0038 See puudutab meid nagu tuul ja liigub edasi lainena , ilma et ise tarvitseksime paigalt liikuda .

tkt0038 Aga kui põldu küllalt teraselt jälgida mitme sajandi vältel , näeksime ka põldu ennast